Rak jelita grubego – objawy, diagnostyka, leczenie
Rak jelita grubego – objawy, diagnostyka, leczenie
Spis treści:
Rak jelita grubego – czym jest to schorzenie?
Rak jelita grubego – jak się objawia?
Rak jelita grubego – niezbędne badania
Rak jelita grubego – leczenie
Rak jelita grubego to choroba, z którą rocznie przegrywa aż 12 000 osób[1]. Przyczyną tak dużej liczby zgonów nie jest sama specyfika choroby, ale zbyt późne stawianie właściwych diagnoz. Choroba ta wykryta odpowiednio wcześnie jest niemal w 100% wyleczalna. Sprawdź więc, jak możesz rozpoznać raka jelita grubego i jak wygląda diagnostyka w przypadku podejrzenia tej choroby!
Rak jelita grubego – czym jest to schorzenie?
Rak jelita grubego powstaje na skutek nagłego i niekontrolowanego wzrostu komórek nowotworowych w okrężnicy, zgięciu esiczo-odbytnicznym oraz odbycie. Choroba ta rozwija się w kilku stadiach:
- Stadium 1 – komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej jelita grubego
- Stadium 2 – guz nowotworowy zaczyna naciekać na błonę mięśniową
- Stadium 3 – guz nowotworowy się powiększa i pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych
- Stadium 4 – zaczynają pojawiać się przerzuty do innych narządów[2]
Z każdym kolejnym stadium rozwoju rokowania pacjenta są gorsze. W pierwszym z nich szanse na wyleczenie choroby wynoszą niemal 100%, a w ostatnim zaledwie kilka procent.
Rak jelita grubego – jak się objawia?
Rak jelita grubego na początku objawia się w bardzo delikatny sposób, takie jak zaparcia, wzdęcia czy biegunki. Później pojawić mogą się także następujące objawy:
- Krwawienie z odbytu
- Zmiana rytmu wypróżnień
- Bóle brzucha
- Utrata masy ciała
- Anemia
- Osłabienie[3]
Rak jelita grubego – niezbędne badania
Pojawienie się któregokolwiek z objawów raka jelita grubego powinno skłonić nas do rozpoczęcia diagnostyki. W jej ramach zawsze wykonywana jest kolonoskopia. Jest to standardowe badanie na raka jelita grubego, które jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy chorobę.
Pacjenci kolonoskopii unikają jak ognia. Obawiają się oni możliwego bólu, mimo tego, że badanie wykonywane jest ze znieczuleniem. Takie osoby przed kolonoskopią mogą zdecydować się na nieinwazyjny test na raka jelita grubego Coloalert. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału. Test Coloalert w wykrywaniu zmian nowotworowych jest tak skuteczny, jak kolonoskopia.
Rak jelita grubego – leczenie
Główną formą leczenia raka jelita grubego jest zabieg chirurgiczny, w którym usuwany jest guz nowotworowy. U pacjentów często stosowana jest także radioterapia oraz chemioterapia jako leczenie wspomagające, które ma zmniejszyć rozmiar guza.
[1] https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.[2] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/[3] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-jelita-grubego-profilaktyka