Jakie badania na raka jelita grubego warto wykonać?

Jakie badania na raka jelita grubego warto wykonać?

Rak jelita grubego może być bardzo niebezpieczny, jeśli wykryjemy go zbyt późno. Jeśli jednak choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium, to jej wyleczenie jest niemal pewne. Jak można tak szybko wykryć tę chorobę? Jakie badania na raka jelita grubego warto wykonać? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Dlaczego badania na raka jelita grubego są tak ważne?
  2. Badania na raka jelita grubego – kolonoskopia
  3. Badania na raka jelita grubego – test ColoAlert®
  4. Badania na raka jelita grubego – test FIT

Dlaczego badania na raka jelita grubego są tak ważne?

Rocznie na raka jelita grubego umiera aż 12 000 osób, co oznacza, że codziennie życie tracą 32 osoby[1] . Przyczyną tak wysokiej śmiertelności jest zbyt późne postawienie diagnozy. W większości przypadków rak jelita grubego jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na powodzenie leczenia są niemal zerowe. Jego wczesne wykrycie zwiększa skuteczność leczenia niemal do 100%. Jest ono możliwe dzięki badaniom i testom na raka jelita grubego.

Badania na raka jelita grubego – kolonoskopia

Kolonoskopia to tzw. złoty standard w diagnostyce raka jelita grubego. Jest to badanie pozwalające obejrzeć wnętrze jelita grubego oraz wykryć ewentualne zmiany w jego obrębie, takie jak guzy czy polipy.
Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do odbytu pacjenta specjalnej rurki z zamontowaną kamerą. Wprowadzone mogą zostać także dodatkowe narzędzia w razie potrzeby np. w celu pobrania materiału do dalszych badań.

Pacjent przed kolonoskopią musi się odpowiednio przygotować. W dniu badania konieczne jest spożycie aż czterech litrów specjalnej zawiesiny, która ma doprowadzić do wodnistego wypróżnienia. Przygotowanie do badania powinno jednak rozpocząć się już kilka dni wcześniej. Już tydzień przed kolonoskopią pacjent powinien rozpocząć stosowanie lekkostrawnej diety.

Badania na raka jelita grubego – test ColoAlert®

Rak jelita grubego może zostać wykryty także podczas testu ColoAlert®. Jest to bezbolesny i nieinwazyjny test wykonywany na podstawie próbki kału. Jego czułość szacuje się na 85%, a specyficzność na 92%[2] . Jego skuteczność jest więc porównywalna do kolonoskopii. Jest to możliwe dzięki analizie próbki kału pod kątem czterech czynników:

  • Stężenia ludzkiego DNA w kale
  •  Mutacji w genie KRAS
  •  Mutacji w genie BRAF
  •  Krwi utajonej w kale

Musimy pamiętać, że ColoAlert® nie zastępuje kolonoskopii, ale ją uzupełnia. Jeśli więc nieinwazyjne badanie wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, to nie uda nam się uniknąć kolonoskopii. Pacjentom zaleca się jednak przeprowadzenie obu badań.

Badania na raka jelita grubego – test FIT

Test FIT to test na krew utajoną w kale. Może on wykryć w stolcu krew niewidoczną gołym okiem. W diagnostyce raka jelita grubego jest to badanie uzupełniające, ponieważ jedynie w 10% przypadków tej choroby pojawia się krew w kale. Możemy je wykonać, ale podstawą diagnostyki powinna być kolonoskopia oraz test ColoAlert®.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.
  2. Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719-1730.