Czym jest rak jelita grubego?

Czym jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej podstępnych typów nowotworów. Rozwija się on w ukryciu, a bardziej charakterystyczne objawy pojawiają się, dopiero gdy jest już za późno na skuteczne leczenie. Zobacz, czym jest rak jelita grubego i jak możesz go rozpoznać!

Spis treści:

  1. Jakie mogą być przyczyny raka jelita grubego?
  2. Jak objawia się rak jelita grubego?
  3. Rak jelita grubego – diagnostyka
  4. Jak leczy się raka jelita grubego?

Jakie mogą być przyczyny raka jelita grubego?

Rak jelita grubego jest dość powszechną chorobą. Tylko w Polsce w 2020 roku zdiagnozowano go aż 16 000 razy[1] . Niestety wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną tak często występującej choroby. Badania wykazały jednak, że na rozwój tej choroby wpływają czynniki genetyczne oraz środowiskowe, takie jak niewłaściwa dieta czy stosowanie używek.

Jak objawia się rak jelita grubego?

Rak jelita grubego na początku rozwija się bezobjawowo. Następnie zaczynają pojawiać się pierwsze subtelne symptomy. Są one tak mało charakterystyczne, że pacjenci zwykle je lekceważą. Symptomy te to:

  • Krwawienie z odbytu
  •  Zmiana rytmu wypróżnień
  •  Ból w obrębie jamy brzusznej
  •  Nagła utrata masy ciała
  •  Uczucie niepełnego wypróżnienia się
  •  Ból w trakcie wypróżniania
  •  Brak apetytu[2]

Rak jelita grubego – diagnostyka

Rak jelita grubego najczęściej wykrywany jest zbyt późno. Wynika to z faktu, że pacjenci bardzo niechętnie zgłaszają się na diagnostykę. Z reguły unikają jej w obawie przed kolonoskopią, która jest głównym narzędziem diagnostycznym w diagnostyce raka jelita grubego. Polega ona na obejrzeniu wnętrza jelita grubego poprzez wprowadzenie do odbytu specjalnej giętkiej rurki z kamerą. Pacjenci niechętnie wykonują to badanie ze względu na spodziewany dyskomfort.

W diagnostyce raka jelita grubego wykonać możemy także domowy test ColoAlert. Jest to alternatywa dla kolonoskopii. Test ten polega na pobraniu próbki kału i przekazaniu jej do analizy. Dzięki temu wykryć możemy zmiany nowotworowe. Jest to wygodne i komfortowe badanie, a jego dokładność porównać możemy do kolonoskopii. Dzięki temu możemy wykryć raka jelita grubego bez obaw o ból czy dyskomfort.

Jak leczy się raka jelita grubego?

Raka jelita grubego można wyleczyć, jeśli zostanie on odpowiednio wcześnie zdiagnozowany. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym szanse pacjenta są większe. Leczenie głównie polega na operacyjnym usunięciu guza nowotworowego. Pacjentów czasami kieruje się również na radioterapię lub chemioterapię.

Źródła:

  1. https://www.termedia.pl/pobierz/d80d01f03bf24d4978d587f3fc8a68b2/
  2. Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34-40.