Domowy test na raka w diagnostyce raka jelita grubego
Rak jelita grubego najczęściej wykrywany jest w trakcie kolonoskopii. Większość pacjentów wolałaby jednak uniknąć tego badania. Teraz mają inną opcję – domowy test na raka. Dzięki niemu równie skutecznie wykryć można zmiany nowotworowe. Przeczytaj, na czym polega domowy test na raka i jak można go wykonać!
Spis treści:
Rak jelita grubego a moment postawienia diagnozy
Domowy test na raka a kolonoskopia
Domowy test na raka jako alternatywa dla kolonoskopii
Rak jelita grubego a moment postawienia diagnozy
Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się bez żadnych widocznych znaków. Po cichu atakuje on nasz organizm. Pierwsze widoczne objawy pojawiają się, gdy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium rozwoju. Niestety rokowania pacjenta na tym etapie nie są już najlepsze. W konsekwencji z chorobą tą rocznie przegrywa nawet 12 000 osób[1].
Rak jelita grubego jest chorobą niemal w pełni wyleczalną. Warunkiem jest tutaj jednak jak najwcześniejsze postawienie diagnozy. Im wcześniej pacjent ją otrzyma, tym lepsze będą rokowania. Jak najszybciej warto więc wykonać odpowiednie badania – kolonoskopię lub domowy test na raka.
Domowy test na raka a kolonoskopia
Standardowym badaniem, przeprowadzanym w przypadku podejrzenia raka jelita grubego, jest kolonoskopia. Badanie to pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita grubego pacjenta od środka. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu w jego odbycie specjalnej rurki zakończonej kamerą.
Przebieg kolonoskopii nie budzi u pacjentów zbyt pozytywnych skojarzeń. Większość z nich myśli o niej jako o bolesnym i niekomfortowym badaniu. W konsekwencji zgłaszalność na to badanie wynosi zaledwie 17,2%[2]. W rzeczywistości kolonoskopia wcale nie jest bolesnym badaniem, ponieważ wykonuje się ją ze znieczuleniem.
Domowy test na raka jako alternatywa dla kolonoskopii
Osoby, które z pewnych powodów obawiają się kolonoskopii, powinny rozważyć alternatywną opcję. Jest nią domowy test na raka ColoAlert. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykonamy na podstawie próbki kału. Pobrać możemy ją we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowe.
Domowy test na raka to badanie równie skuteczne, co kolonoskopia. Według statystyk jego czułość wynosi aż 85%, a specyficzność 92%[3]. Pozwala to wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego nawet we wczesnym stadium rozwoju. Wykonanie domowego testu na raka może więc uratować nasze życie.
[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/[2] Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.[3] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.