Jaki test na raka jelita grubego wykonać?

Jaki test na raka jelita grubego wykonać?

Diagnostyka raka jelita grubego najczęściej rozpoczyna się, gdy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium rozwoju. W konsekwencji nie ma już szans na jej wyleczenie. Jeśli choroba zostałaby wykryta odpowiednio wcześnie, to wynosiłyby one niemal 100%. Jak to zrobić? Jaki test na raka jelita grubego wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Test na raka jelita grubego – jaka diagnostyka jest konieczna?
  2. Test na raka jelita grubego – kolonoskopia
  3. Test na raka jelita grubego – Coloalert

Test na raka jelita grubego – jaka diagnostyka jest konieczna?

Badaniem kluczowym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pacjenci jednak starają się jej unikać ze względu na możliwy ból czy dyskomfort. Zgłaszalność na to badanie wynosi zaledwie 17.4%[1] . Często szukają więc oni alternatywy. Od niedawna tacy pacjenci mają możliwość wykonania bezbolesnego testu na raka jelita grubego Coloalert.

Test na raka jelita grubego – kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć jelito grube od środka. Jest to możliwe dzięki giętkiej rurce z kamerą, którą wprowadza się do odbytu pacjenta. Czasem wprowadzane są także dodatkowe narzędzia, jeśli pojawi się taka potrzeba[2] . Cała procedura może trwać od 15 do 40 minut. Najczęściej kolonoskopia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, dzięki czemu badanie jest dla pacjenta bezbolesne.
Pacjent do kolonoskopii musi się odpowiednio przygotować. Już tydzień wcześniej konieczne jest stosowanie lekkostrawnej diety, a dwa dni przed badaniem rozpoczęcie picia specjalnej zawiesiny przeczyszczającej. Na badanie konieczne jest zgłoszenie się na czczo.

Test na raka jelita grubego – Coloalert

Coloalert to innowacyjne badanie, które może wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego. Jest to bezbolesna alternatywa dla kolonoskopii. Do wykonania testu na raka jelita grubego – Coloalert potrzebna jest jedynie próbka kału, którą pacjent może pobrać komfortowo we własnej toalecie. Do pobrania próbki potrzebujemy specjalnego zestawu, który otrzymamy po zamówieniu badania. Następnie próbka musi zostać przesłana do laboratorium, gdzie przeprowadzona zostanie analiza.
Test Coloalert może jednoznacznie wykluczyć występowanie zmian nowotworowych w obrębie jelita pacjenta. Może także wykryć pewne nieprawidłowości. W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie kolonoskopii w celu dokładniejszej diagnostyki.

Źródła:

  1. Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.
  2. https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf