Rak jelita grubego – wróg, który atakuje po cichu

Rak jelita grubego to bardzo groźny typ nowotworu. Przez długi czas rozwija się on po cichu, aby później zaatakować w pełni sił. Wtedy z reguły jest już za późno na jakiekolwiek działanie. Taki czarny scenariusz nie musi się jednak ziścić. Jeśli wcześnie wykryjemy chorobę, to mamy niemal 100% szans na skuteczne leczenie. Sprawdź, jak można wcześnie rozpoznać raka jelita grubego!

Spis treści:

Rak jelita grubego – jak się rozwija?
Rak jelita grubego – objawy
Rak jelita grubego – jakie badania mogą go wykryć?
Rak jelita grubego – jak się leczy tę chorobę?

Rak jelita grubego – jak się rozwija?

Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się stadialnie. Z każdym stadium choroba staje się coraz bardziej zaawansowana, a rokowania pacjenta gorsze. W pierwszym z nich szanse na wyleczenie choroby wynoszą niemal 100%. Z kolei w ostatnim jest to już zaledwie kilka procent.

Stadialny rozwój raka jelita grubego przedstawia się w następujący sposób:

  • Stadium 1 – komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej jelita grubego
  • Stadium 2 – guz nowotworowy nacieka na błonę mięśniową
  • Stadium 3 – guz nowotworowy coraz bardziej się powiększa i pojawiają się pierwsze przerzuty do węzłów chłonnych
  • Stadium 4 – pojawiają się przerzuty do innych narządów

Rak jelita grubego – objawy

Rak jelita grubego rozwija się po cichu. Do pierwszych objawów choroby zaliczają się wzdęcia, biegunki oraz zaparcia. Są więc one bardzo mało charakterystyczne. Dopiero później pojawiają się bardziej niepokojące objawy, takie jak krwawienie z odbytu, bóle brzucha, osłabienie, utrata masy ciała czy anemia.

Rak jelita grubego – jakie badania mogą go wykryć?

Diagnostykę raka jelita grubego powinniśmy rozpocząć jak najszybciej. Standardowo w jej ramach wykonuje się kolonoskopię. Badanie to nie cieszy się jednak zbyt dobrymi opiniami pacjentów, dlatego wielu z nich próbuje jej uniknąć. Jest to najczęstsza przyczyna zbyt późnego wykrywania raka jelita grubego.

Diagnostyka raka jelita grubego to nie tylko kolonoskopia. Choroba może zostać wykryta także w nieinwazyjnym badaniu Coloalert. Jest to innowacyjny test, który wykonuje się na podstawie próbki kału. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, a przy tym bardzo skuteczne. Jest ono także niezwykle komfortowe dla pacjenta, ponieważ może on pobrać próbkę do badania we własnej łazience.

Rak jelita grubego – jak się leczy tę chorobę?

U pacjentów z rakiem jelita grubego wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwany jest guz. Często wcześniej wdrażana jest chemioterapia lub radioterapia, dzięki czemu rozmiar guza się zmniejsza. Zwiększa to szanse na powodzenie zabiegu i pokonanie choroby.