Test FIT – na czym polega badanie? Co może ono wykryć?

Test FIT to badanie wykorzystywane w diagnostyce raka jelita grubego. Pozwala ono wykryć w kale obecność krwi utajonej, co wskazywać może na zmiany nowotworowe. Jak wykonuje się takie badanie? Co oznacza jego wynik? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Na czym polega test FIT?
Test FIT – jak interpretować wynik badania?
Test FIT a dalsza diagnostyka raka jelita grubego

Na czym polega test FIT?

Test FIT jest badaniem, które sprawdza, czy w kale znajduje się tzw. krew utajona. Jest to krew niewidoczna gołym okiem. Jej obecność jest jednym z objawów raka jelita grubego. Występuje ona u co 10 pacjenta z tą chorobą.

Obecność krwi utajonej w kale powinna skłonić nas do przeprowadzenia dalszej diagnostyki w kierunku raka jelita grubego. Szczególnie istotne jest wykonanie kolonoskopii[1]. Przeprowadzić warto także badanie genetyczne, które w próbce kału może wykryć DNA świadczące o zmianach nowotworowych.

Do przeprowadzenia testu FIT u pacjenta potrzebna jest jedynie próbka kału. Pobiera się ją za pomocą specjalnego aplikatora, a następnie przekazuje do analizy. Procedura ta jest całkowicie bezbolesna.

Test FIT – jak interpretować wynik badania?

Dodatni wynik testu FIT może, ale nie musi, wskazywać na raka jelita grubego. Statystyki podają, że:

  • 10% osób z dodatnim wynikiem testu FIT cierpi na raka jelita grubego
  • 20-30% osób z dodatnim wynikiem testu FIT ma zaawansowane zmiany prekursorowe, które w przyszłości mogą mieć charakter nowotworowy
  • 20% osób z dodatnim wynikiem testu FIT ma niezaawansowane zmiany prekursorowe

U około 20% pacjentów w dalszej diagnostyce nie wykrywa się żadnych zmian, które mogłyby mieć charakter nowotworowy[2]. Może ona jednak wykryć inne niebezpieczne zmiany, takie jak zapalenie jelita grubego, infekcja czy hemoroidy.

Test FIT a dalsza diagnostyka raka jelita grubego

Test FIT jest bardzo skutecznym badaniem w diagnostyce raka jelita grubego. Jego czułość wynosi 79%, a swoistość aż 94%. Niestety mimo tego nie wykryje on każdego przypadku raka jelita grubego, ponieważ nie u każdego pacjenta obecna jest krew utajona w kale.

Diagnostyki raka jelita grubego nie powinniśmy kończyć po otrzymaniu negatywnego wyniku testu FIT. Warto w ramach diagnostyki zdecydować się także na kolonoskopię oraz nieinwazyjny test Coloalert. Dopiero wtedy otrzymamy pewną diagnozę.


[1] https://pulsmedycyny.pl/test-fit-pomaga-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-zwiekszyc-zglaszalnosc-na-badania-przesiewowe-tego-nowotworu-1124157

[2] https://pulsmedycyny.pl/test-fit-pomaga-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-zwiekszyc-zglaszalnosc-na-badania-przesiewowe-tego-nowotworu-1124157