Kolonoskopia – czym jest? Czy boli? Ile kosztuje?
Kolonoskopia – czym jest? Czy boli? Ile kosztuje?
Kolonoskopia jest badaniem, które pozwala ocenić wnętrze jelita grubego. Dzięki niemu można wykryć raka jelita grubego już we wczesnym stadium. Kolonoskopia pozwala także zdiagnozować krwawienia z przewodu pokarmowego, polipy, nadżerki czy zapalenie błony śluzowej jelita. Sprawdź, na czym dokładnie polega kolonoskopia!
Spis treści:
- Czym jest kolonoskopia?
- Jak wygląda kolonoskopia?
- Czy kolonoskopia boli?
- Jak się przygotować do kolonoskopii?
- Kolonoskopia cena
- Alternatywa dla kolonoskopii?
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia jest badaniem profilaktycznym polegającym na wprowadzeniu do odbytu giętkiej rurki z kamerą rejestrującą obraz. Dzięki temu lekarz może dokładnie przyjrzeć się jelitowi grubemu oraz kocowemu odcinkowi jelita cienkiego. Może on także wprowadzić dodatkowe narzędzia, które umożliwiają m.in. pobranie wycinka czy wycięcie polipa.
Jak wygląda kolonoskopia?
Pacjent podczas kolonoskopii musi mieć ubrane specjalne spodenki z otworem w okolicach odbytu. Dzięki temu do odbytu wprowadzona może zostać rurka z kamerą i ewentualne dodatkowe narzędzia.
Całe badanie trwa od 15 do 40 minut. Dokładny czas trwania zależy od tego, co zauważy lekarz. Jeśli wykryje on jakąś zmianę wymagającą dokładniejszego zbadania, to badanie może się wydłużyć.
Czy kolonoskopia boli?
Wielu pacjentów obawia się kolonoskopii ze względu na spodziewany ból. Badanie to wykonywane bez znieczulenia faktycznie może powodować dyskomfort. Jego poziom jest jednak zależny od progu bólu pacjenta oraz jego anatomii. Możemy jednak kolonoskopię wykonać w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, dzięki czemu badanie będzie bezbolesne.
Jak się przygotować do kolonoskopii?
Do kolonoskopii należy się odpowiednio przygotować. Jelito musi zostać oczyszczone ze złogów kałowych. W innym razie wykonanie badania nie będzie możliwe. Pacjent kilka dni przed planowaną kolonoskopią powinien zacząć stosować dietę lekkostrawną. Na dwa dni przed badaniem musi on wypić 4 litry specjalnego płynu, który ma spowodować przeczyszczenie jelit. Na 12 godzin przed kolonoskopią pacjent powinien pozostać na czczo.
Kolonoskopia cena
Kolonoskopia jest badaniem, które można wykonać bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Skorzystać mogą z tego osoby w wieku od 50 do 65 lat oraz osoby powyżej 40 roku życia z grup szczególnego ryzyka (posiadający osobę chorą na raka jelita grubego w rodzinie). Możliwe jest także skorzystanie z bezpłatnego znieczulenia, jeśli wybrana placówka to oferuje.
Pacjenci spoza wymienionych grup mogą wykonać badanie odpłatnie. W zależności od placówki i rodzaju znieczulenia kosztuje ono od 450 do 1000 zł.
Alternatywa dla kolonoskopii?
Ze względu na strach przed bólem i kłopotliwe przygotowanie w Polsce niewielu pacjentów decyduje się na wykonanie kolonoskopii. Nie przekonuje ich nawet możliwość skorzystania z refundacji. Tacy pacjenci mogą skorzystać z alternatywny dla kolonoskopii – testu ColoAlert®.
ColoAlert® to nieinwazyjny i bezbolesny test wykonywany z kału. Jego czułość określa się na 85%, a specyficzność na 92%[1]. Jest on więc porównywalny do kolonoskopii. Dzięki temu wykryjemy zmiany przedrakowe i nowotwory na wczesnym etapie rozwoju.
Źródła:
- Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719-1730.