Kolonoskopia – czy boli? Jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia – czy boli? Jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia to badanie, dzięki któremu lekarz może zobaczyć wnętrze jelita grubego pacjenta. Dzięki niej rozpoznać można wiele nieprawidłowości zdrowotnych, w tym raka jelita grubego. Wielu pacjentów jednak się jej obawia, ponieważ nie jest ona najprzyjemniejszym badaniem. Czy jest się czego bać? Jak przygotować się do kolonoskopii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Kolonoskopia – co to za badanie?
  2. Kolonoskopia – czy boli?
  3. Kolonoskopia – jak się przygotować do badania?
  4. Kolonoskopia – cena

Kolonoskopia – co to za badanie?

Kolonoskopia jest badaniem profilaktycznym, dzięki któremu lekarz może obejrzeć wnętrze jelita grubego oraz końcowy odcinek jelita cienkiego pacjenta. Polega ona na wprowadzeniu do odbytu giętkiej rurki z kamerą rejestrującą obraz. W niektórych przypadkach konieczne jest także wprowadzenie dodatkowych narzędzi np. w celu pobrania wycinka do badania[1] .
W trakcie kolonoskopii pacjent musi mieć założone specjalne spodenki z otworem w okolicy odbytu. Dzięki temu lekarz może wprowadzić rurkę, a pacjent poczuć się nieco bardziej komfortowo. Cała procedura może trwać od 15 do 40 minut. Im więcej niepokojących zmian wykryje lekarz, tym badanie będzie dłuższe.

Kolonoskopia – czy boli?

Wielu pacjentów unika kolonoskopii, jeśli tylko może. Robią to przez obawę przed bólem. Badanie to faktycznie może być niekomfortowe, jeśli jest wykonywane bez znieczulenia. Jednak jego bolesność zależy od budowy anatomicznej pacjenta i jego progu bólu. Wszystkim pacjentom poleca się jednak wykonywać badanie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Kolonoskopia – jak się przygotować do badania?

Przygotowania do kolonoskopii należy rozpocząć już na około tydzień przed badaniem. Jelito musi zostać dokładnie oczyszczone ze złogów kałowych, ponieważ w innym wypadku wykonanie badania nie byłoby możliwe. Na tydzień przed badaniem pacjent powinien zacząć stosować dietę lekkostrawną, a dwa dni przed wypić cztery litry specjalnej zawiesiny przeczyszczającej. 12 godzin przed planowaną kolonoskopią należy pozostać na czczo[2] .

Kolonoskopia – cena

Kolonoskopię wykonać możemy bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Z takiej możliwości skorzystać mogą pacjenci:

  •  W wieku od 50 do 65 lat
  •  W wieku powyżej 40 lat, jeśli znajdują się w grupie ryzyka (mają w bliskiej rodzinie osobę chorą na raka jelita grubego)

Pozostałe osoby kolonoskopię wykonać mogą odpłatnie. Jej cena zależy od placówki. Waha się ona od 450 do 1000 zł.

Źródła:

  1. https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf
  2. https://www.zozmokotow.pl/images/diagnostyka/Instrukcja-przygotowania-FORTRANS.pdf