Co warto wiedzieć o raku jelita grubego?
Co warto wiedzieć o raku jelita grubego?
Rak jelita grubego to nowotwór zlokalizowany najczęściej w okrężnicy, zgięciu esiczno-odbytnicznym lub odbycie. Powstaje on na skutek niekontrolowanego wzrostu komórek nowotworowych. Sprawdź, co warto wiedzieć o raku jelita grubego!
Spis treści:
- Rak jelita grubego – jak często występuje?
- Dlaczego w Polsce rak jelita jest tak późno wykrywany?
- Obawiasz się wykonania kolonoskopii? Masz alternatywę!
- Czym jest test ColoAlert®?
- Rak jelita przyczyny
Rak jelita grubego – jak często występuje?
Rak jelita to trzeci najczęściej występujący nowotwór złośliwy. Tylko w 2020 roku w Polsce zdiagnozowano go u 16 000 osób. Oznacza to, że codziennie taką diagnozę otrzymywały 43 osoby[1].
Większość pacjentów z rakiem jelita grubego ma bardzo złe rokowania. Jest to spowodowane zbyt późnym wykryciem choroby. Wczesna diagnoza daje pacjentowi szanse na całkowite wyleczenie i pokonanie choroby. Szanse na to wynoszą niemal 100%, gdy rak jelita grubego wykryty zostanie we wczesnym stadium. Z każdym kolejnym etapem rozwoju choroby rokowania są gorsze. W IV stadium szanse na wyleczenie wynoszą zaledwie kila procent[2] .
Dlaczego w Polsce rak jelita jest tak późno wykrywany?
Tylko w Polsce rocznie z powodu raka jelita grubego umiera 12 000 osób[3] . Większości z tych śmierci można byłoby uniknąć, gdyby choroba została wykryta wcześniej. Polacy nie chcą jednak brać udziału w badaniach profilaktycznych, takich jak kolonoskopia, które umożliwiłyby wczesne wykrycie raka jelita. Zgłaszalność na tego typu badania w 2022 roku wynosiła zaledwie 17% [4].
Rak jelita grubego jest chorobą, która bardzo często rozwija się bezobjawowo. Bez badań przesiewowych często nie jesteśmy w stanie go wykryć. Jeśli więc chcemy się uchronić przed rakiem jelita grubego, to wykonać musimy badania jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów.
Obawiasz się wykonania kolonoskopii? Masz alternatywę!
Kolonoskopia jest najczęściej wykonywanym badaniem w profilaktyce raka jelita grubego. Wielu pacjentów jednak jej nie wykonuje z obawy przed bólem lub z powodu wstydu. Mają oni jednak alternatywę, która nie wywołuje ani wstydu, ani bólu. Jest nią test ColoAlert®.
Czym jest test ColoAlert®?
Czym jest ColoAlert®? To przesiewowy test wykonywany w kierunku raka jelita grubego. Jest to test wykonywany z kału, dlatego wykonać możesz go bez bólu i wstydu. ColoAlert® jest badaniem przeznaczonym do diagnostyki zmian przedrakowych i nowotworowych. Jego czułość szacuje się na 85%, a specyficzność na 92%. Jego skuteczność jest więc porównywalna do kolonoskopii.
Rak jelita przyczyny
Trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę powstania raka jelita grubego. Wiadomo jednak, że ryzyko powstania nowotworu zwiększają czynniki genetyczne oraz środowiskowe, takie jak dieta czy stosowanie używek.
Rak jelita grubego leczenie
Leczenie raka jelita grubego zależne jest od tego, w którym stadium został zdiagnozowany. Im wcześniejsze wykrycie, tym mniej inwazyjne leczenie. Podstawową metodą jest operacja wycięcia guza nowotworowego. Stosowana może być także chemioterapia oraz radioterapia.
Źródła:
- https://www.termedia.pl/pobierz/d80d01f03bf24d4978d587f3fc8a68b2/
- https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.
- https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
- Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.