Czym jest rak jelita grubego? Jak można rozpoznać tę chorobę?

Czym jest rak jelita grubego? Jak można rozpoznać tę chorobę?

Spis treści:

Rak jelita grubego – czym jest?
Rak jelita grubego – jak się objawia?
Rak jelita grubego – jak wygląda diagnostyka?

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór. Co roku zbiera on ogromne żniwo – z chorobą tą przegrywa aż 12 000 osób[1]. Rak jelita grubego nie musi jednak wcale oznaczać śmierci. Wcześnie wykryta choroba, jest niemal w 100% uleczalna. Trzeba jednak odpowiednio szybko rozpoznać chorobę. Poniżej wyjaśniamy, czym jest rak jelita grubego i jak rozpoznać tę chorobę. Przeczytaj i uratuj swoje życie!

Rak jelita grubego – czym jest?

Rak jelita grubego jest chorobą nowotworową. Powstaje ona na skutek wzrostu komórek nowotworowych. Namnażają się one w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego oraz odbytu.

Rozwój raka jelita grubego dzieli się na cztery stadia. W pierwszym z nich komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej jelita grubego. Później zaczynają naciekać do błony mięśniowej. W trzecim stadium komórki nowotworowe znajdują się także w węzłach chłonnych, a w czwartym i ostatnim pojawiają się przerzuty do innych narządów[2].

Z każdym kolejnym stadium maleją szanse na wyleczenie raka jelita grubego. Wykrycie choroby w stadium pierwszym daje niemal 100% szans na wyzdrowienie[3]. Z kolei w ostatnim stadium szanse te wynoszą już zaledwie kilka procent.

Rak jelita grubego – jak się objawia?

Rak jelita grubego na początku daje tylko bardzo subtelne objawy, takie jak:

  • Zaparcia
  • Biegunki
  • Zmianę rytmu wypróżnień
  • Wzdęcia
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Bóle podbrzusza[4]

Rak jelita grubego – jak wygląda diagnostyka?

Do lekarza powinniśmy się zgłosić od razu, jeśli zauważyliśmy u siebie jakiekolwiek objawy raka jelita grubego. Im szybciej to zrobimy, tym bardziej zwiększymy swoje szanse na pokonanie choroby. Lekarz skieruje nas na kolonoskopię. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce raka jelita grubego. Zleca się je więc każdemu pacjentowi.

Kolonoskopia jest badaniem, którego pacjenci raczej woleliby uniknąć. Przed jej wykonaniem możemy więc zdecydować się na alternatywę – test Coloalert. Jest to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu na podstawie próbki kału możemy wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego. Skuteczność testu Coloalert porównywalna jest ze skutecznością kolonoskopii.


[1] https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.

[2] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/

[3] https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.

[4] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/objawy-raka-jelita-grubego/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAyp-sBhBSEiwAWWzTnkOPCIl7McZUiRmLv3KUI8p4e9hEmSzAB67EFHFgsbKSkAZhe8fe2xoCDwMQAvD_BwE