Czym jest rak jelita grubego? Jak się objawia?
Czym jest rak jelita grubego? Jak się objawia?
Co roku na raka jelita grubego umiera nawet 12 000 osób. Oznacza to, że codziennie z chorobą tą przegrywają 32 osoby[1]. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt późne rozpoznanie choroby. Pacjenci zbyt długo zwlekają z rozpoczęciem diagnostyki, przez co choroba diagnozowana jest zbyt późno. Czy można wykryć ją wcześniej? Jak ją rozpoznać? Sprawdź, czym jest rak jelita grubego i jak możesz szybko rozpoznać jego objawy!
Spis treści:
Czym jest rak jelita grubego?
Jak objawia się rak jelita grubego?
Jak można wykryć raka jelita grubego?
Czym jest rak jelita grubego?
Rak jelita grubego jest chorobą nowotworową, która powstaje na skutek namnożenia się komórek nowotworowych w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego oraz odbytu. Choroba ta rozwija się stopniowo. Wyróżnić można cztery stadia jej rozwoju:
- Stadium 0-1 – komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej narządu
- Stadium 2 – guz jest powiększony i zaczyna naciekać na błonę mięśniową
- Stadium 3 – pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych
- Stadium 4 – pojawiają się przerzuty do innych narządów, a rak coraz bardziej się rozrasta[2]
Rokowania pacjenta z rakiem jelita grubego różnią się w zależności od stadium, w którym choroba zostanie wykryta. Postawienie diagnozy w pierwszym stadium daje niemal 100% szans na pokonanie raka[3]. W ostatnim stadium szanse te wynoszą już zaledwie kilka procent. Im dłużej będziemy zwlekać z diagnostyką, tym mniejsze będą nasze szanse na skuteczne leczenie.
Jak objawia się rak jelita grubego?
Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się po cichu. Na początku jego objawy są mało charakterystyczne. Zaliczamy do nich:
- Zaparcia
- Biegunki
- Zmianę rytmu wypróżnień
- Wzdęcia
- Uczucie niepełnego wypróżnienia
- Bóle podbrzusza[4]
Wystąpienie powyższych objawów powinno skłonić nas do rozpoczęcia diagnostyki.
Jak można wykryć raka jelita grubego?
Rak jelita grubego najczęściej wykrywany jest podczas kolonoskopii. Badanie to kojarzy się jednak większości pacjentów z bólem, dlatego zwykle odwlekają je w czasie. Opóźnia to postawienie diagnozy, co pogarsza rokowania. Od niedawna jednak wcale nie musimy rozpoczynać diagnostyki od kolonoskopii. Wcześniej wykonać możemy nieinwazyjny test Coloalert, do którego potrzebna jest jedynie próbka kału.
Źródła:
[1] https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.[2] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/[3] https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.[4] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/objawy-raka-jelita-grubego/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAyp-sBhBSEiwAWWzTnkOPCIl7McZUiRmLv3KUI8p4e9hEmSzAB67EFHFgsbKSkAZhe8fe2xoCDwMQAvD_BwE