Czym jest rak jelita grubego?

Czym jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych. Ma ona bardzo podstępny przebieg, przez co wielu pacjentów przegrywa z nią walkę. Uchronić nas przed tym może jedynie wczesne postawienie diagnozy. Warto więc wiedzieć o tej chorobie jak najwięcej, aby zauważyć jej wczesne symptomy. Czym jest rak jelita grubego? Jak się objawia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

Czym jest rak jelita grubego? Jak rozwija się choroba?
Czym jest rak jelita grubego? Jak rozpoznać chorobę?
Czym jest rak jelita grubego? Jak można wykryć chorobę?

Czym jest rak jelita grubego? Jak rozwija się choroba?

Rak jelita grubego powstaje na skutek niekontrolowanego wzrostu komórek nowotworowych w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego oraz odbytu. Rozwija się on w czterech stadiach:

  1. Stadium 0-1 – komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej narządu
  2. Stadium 2 – guz jest powiększony i nacieka na błonę mięśniową
  3. Stadium 3 – rak daje przerzuty do węzłów chłonnych
  4. Stadium 4 – rak daje przerzuty do innych narządów i coraz bardziej się rozrasta [1]

Zdiagnozowanie raka jelita grubego w stadium 0-1 daje niemal 100% szans na wyleczenie choroby i przynajmniej 5-letnie przeżycie pacjenta [2]. Z każdym kolejnym stadium rozwoju choroby rokowania są coraz gorsze. W ostatnim stadium szanse na przeżycie kolejnych 5 lat wynoszą zaledwie kilka procent.

Czym jest rak jelita grubego? Jak rozpoznać chorobę?

Pierwsze objawy raka jelita grubego są bardzo mało charakterystyczne. Zalicza się do nich:

  • Zaparcia
  • Biegunki
  • Zmianę rytmu wypróżnień
  • Wzdęcia
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Bóle podbrzusza [4]

Odczuwanie któregokolwiek z wymienionych objawów nigdy nie powinno być bagatelizowane. Im dłużej czekać będziemy z wykonaniem badań profilaktycznych, tym mniejsze będą nasze szanse na powrót do zdrowia.

Czym jest rak jelita grubego? Jak można wykryć chorobę?

Standardem w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pacjenci jednak zwlekają z wykonaniem tego badania tak długo, jak tylko to możliwe. Obawiają się oni bólu i dyskomfortu. W konsekwencji badanie przeprowadzane jest zbyt późno.

Dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą wykonywać kolonoskopii, powstała alternatywa – nieinwazyjny test na raka jelita grubego Coloalert. Jest on w stanie wykryć zmiany nowotworowe z czułością wynoszącą 85% i specyficznością wynoszącą 92% [4].


  1. https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/

2. https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.

3. https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/objawy-raka-jelita-grubego/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAyp-sBhBSEiwAWWzTnkOPCIl7McZUiRmLv3KUI8p4e9hEmSzAB67EFHFgsbKSkAZhe8fe2xoCDwMQAvD_BwE

4. Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719-1730./