Czym jest rak jelita grubego? Objawy i diagnoza

Czym jest rak jelita grubego? Objawy i diagnoza

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów nowotworów. Niestety także jeden z najbardziej podstępnych. Rozwija się on w ukryciu i nie daje żadnych objawów. Zwykle, gdy już się pojawią, jest za późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest rak jelita grubego? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Czym jest rak jelita grubego?
  2. Czym jest rak jelita grubego? Jak się objawia?
  3. Czym jest rak jelita grubego? Jak go zdiagnozować?

Czym jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to nowotwór, który najczęściej jest zlokalizowany w okrężnicy, zgięciu esiczo-odbytniczym lub odbycie. Powstaje on na skutek gwałtownego namnożenia się komórek nowotworowych[1]. Rozwija się on w czterech stadiach:

  •  Stadium I – rak obejmuje jedynie komórki w błonie śluzowej narządu. Szanse na przeżycie wynoszą w tym przypadku aż 85-95%.
  •  Stadium II – guz zaczyna się powiększać i naciskać na błonę mięśniową. Szanse na przeżycie wynoszą 60-80%.
  •  Stadium III – rak daje przerzuty do węzłów chłonnych. Szanse na przeżycie wynoszą 30-60%.
  •  Stadium IV – rak coraz bardziej się rozrasta i daje przerzuty do innych narządów. Szanse na przeżycie wynoszą zaledwie do kilku %[2] .

Czym jest rak jelita grubego? Jak się objawia?

Pierwsze objawy raka jelita grubego są bardzo mało charakterystyczne. Zaliczyć do nich możemy:

  •  Krwawienie z odbytu
  •  Zmiana rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia)
  •  Bóle w obrębie jamy brzusznej
  •  Nagła i niekontrolowana utrata masy ciała[3]
  •  Uczucie niepełnego wypróżnienia się
  •  Ból w trakcie wypróżniania
  •  Brak apetytu

Objawy te są dość mało charakterystyczne. W konsekwencji większość pacjentów je bagatelizuje,

Czym jest rak jelita grubego? Jak go zdiagnozować?

Rak jelita grubego powinien zostać zdiagnozowany jak najszybciej. Im później diagnoza zostanie postawiona, tym mniejsze są szanse na skuteczne leczenie. Do lekarza warto więc zgłosić się jak najszybciej.
Standardem w diagnostyce raka jelita grubego jest wykonanie kolonoskopii. Badanie to jest bardzo skuteczne w wykrywaniu zmian nowotworowych. Pacjentom kojarzy się jednak z bólem i dyskomfortem, dlatego zgłaszalność na tego typu badania wynosi zaledwie 17,4%. Pacjenci mogą skorzystać z dużo wygodniejszej alternatywy, jaką jest test na raka jelita grubego – Coloalert. Jest on bardzo skuteczny w wykrywaniu raka jelita grubego. Jednak w przypadku rozpoznania jakichkolwiek nieprawidłowości wykonanie kolonoskopii również będzie konieczne.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.22.
  2. https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.
  3. Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34-40.