Domowy test na raka – co to za badanie?

Kolonoskopia to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka jelita grubego. Nie jest ona jednak jedynym testem, w którym wykryte mogą zostać zmiany nowotworowe. Rozpoznane one mogą zostać także w domowym teście na raka Coloalert. Co to za badanie? Jak je wykonać? Sprawdź poniżej!

Domowy test na raka – korzyści
Domowy test na raka a standardowa diagnostyka
Domowy test na raka – skuteczność

Domowy test na raka – korzyści

Rak jelita grubego jest bardzo podstępną chorobą nowotworową. Jej pierwsze objawy zwykle pojawiają się dopiero w dość zaawansowanym stadium rozwoju. W konsekwencji większość pacjentów bardzo późno zgłasza się na badania. Diagnozę otrzymują, gdy ich szanse na skuteczne leczenie są już niewielkie. Jest to główna przyczyna zgonów z powodu raka jelita grubego. Rocznie jest ich aż 12 000[1].

Rak jelita grubego jest chorobą niemal w pełni wyleczalną, jeśli tylko diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie. Na diagnostykę warto więc zgłosić się jak najwcześniej. W jej ramach wykonać warto kolonoskopię lub domowy test na raka.

Domowy test na raka a standardowa diagnostyka

Standardowo w diagnostyce raka jelita grubego wykonuje się kolonoskopię. Niestety jest to badanie okryte bardzo złą sławą. Pacjentom kojarzy się ono z bólem i dyskomfortem, ponieważ wykonuje się je poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiej rurki z kamerą. Pozwala to lekarzowi przyjrzeć się jelitu grubemu od środka, dzięki czemu z łatwością może on dostrzec zmiany o charakterze nowotworowym.

Kolonoskopia w rzeczywistości nie jest bolesnym badaniem, ponieważ wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Mimo tego zgłaszalność na to badanie wynosi jedynie 17,2%[2]. Jest to główna przyczyna wykrywania raka jelita grubego dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju.

Domowy test na raka – skuteczność

Domowy test na raka Coloalert charakteryzuje się ogromną skutecznością w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego. Jest to także nieinwazyjne i w pełni bezpieczne badanie. Wykonamy je całkowicie bezboleśnie, ponieważ do jego przeprowadzenia wystarczy jedynie próbka kału. Pobrać możemy ją nawet we własnej łazience, co znacznie zwiększa komfort wykonywania badania.

Test Coloalert to świetna nieinwazyjna alternatywa dla kolonoskopii. Jego czułość wynosi aż 85%, a specyficzność 92%[3]. Dzięki temu zmiany o charakterze nowotworowym wykryć możemy we wczesnym stadium rozwoju. Może to uratować nasze zdrowie i życie.


[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[2] Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.

[3] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.