Domowy test na raka – dlaczego warto go wykonać?
Kolonoskopia jest najczęściej wykonywanym badaniem w diagnostyce raka jelita grubego. Pacjenci jednak niezbyt chętnie się na nią decydują. Rezygnując z kolonoskopii, nie muszą jednak przerywać diagnostyki. Wykonać mogą domowy test na raka. Na czym polega to badanie? Czy jest ono wiarygodne? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
Dlaczego warto wykonać domowy test na raka?
Domowy test na raka a standardowa diagnostyka
Domowy test na raka – czy jest skuteczny?
Dlaczego warto wykonać domowy test na raka?
Domowy test na raka może uratować nasze zdrowie i życie. Dzięki niemu wykryjemy raka jelita grubego we wczesnym stadium, co pozwoli nam wprowadzić skuteczne leczenie. Być może właśnie to pozwoli nam uniknąć przedwczesnej śmierci.
Rak jelita grubego jest bardzo sprytnym przeciwnikiem. Przez długi czas rozwija się on po cichu, by zaatakować w pełni sił. Większość pacjentów dowiaduje się o nim, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium rozwoju. Szanse na skuteczne leczenie są wtedy niewielkie. W konsekwencji rocznie życie przez raka jelita grubego traci aż 12 000 osób[1] . U większości z nich nie musiałoby dojść do takiej tragedii, gdyby choroba została wykryta wcześniej.
Domowy test na raka a standardowa diagnostyka
Standardowo w diagnostyce raka jelita grubego wykonywana jest kolonoskopia. Badanie to polega na wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą, dzięki czemu lekarz może obejrzeć wnętrze jelita grubego pacjenta. Cała ta procedura zwykle jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa od 15 do 40 minut.
Pacjenci bardzo niechętnie decydują się na kolonoskopię. Według statystyk zgłaszalność na to badanie w 2022 roku wyniosła zaledwie 17,4%[2] . Co ich powstrzymuje? Pacjenci najczęściej obawiają się bólu. W rzeczywistości nie ma się czego bać. Rozumiemy jednak obawy pacjentów, dlatego w takiej sytuacji polecamy przeprowadzenie domowego testu na raka. Jest on całkowicie bezbolesny.
Domowy test na raka – czy jest skuteczny?
Domowy test na raka Coloalert jest bardzo wiarygodnym badaniem. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[3] . Dzięki temu może ono skutecznie wykrywać zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego.
Domowy test na raka jest nie tylko bardzo skuteczny, ale także nieinwazyjny. Do jego wykonania potrzebna jest tylko próbka kału. Jej pobranie jest całkowicie bezbolesne, a przy tym bardzo komfortowe. Próbkę pobrać możemy we własnej łazience. Nie musimy więc odwiedzać żadnej placówki, co wielu pacjentom oszczędzi zbędnego stresu.
Źródła:
[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/ [2] Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf. [3] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.