Domowy test na raka jelita grubego – czy chorobę tę możemy wykryć we własnym domu?
Domowy test na raka jelita grubego – czy chorobę tę możemy wykryć we własnym domu?
Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się po cichu. Najczęściej jest więc wykrywana zbyt późno, a w konsekwencji nie ma już szans na skuteczne leczenie. Pacjentów jednak wcale nie musi spotkać taki los. Raka jelita grubego można wykryć dużo wcześniej bez wychodzenia z własnego domu. Zobacz, jak przeprowadzić domowy test na raka jelita grubego!
Spis treści:
- Jak wygląda domowy test na raka jelita grubego?
- Domowy test na raka jelita grubego – jak się go wykonuje?
Jak wygląda domowy test na raka jelita grubego?
Standardem w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pacjenci często się jej obawiają, dlatego szukają innych alternatyw. Jedną z nich jest domowy test na raka jelita grubego Coloalert. Jest to całkowicie bezbolesne i komfortowe badanie, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest tylko próbka kału. Jego skuteczność porównywalna jest do kolonoskopii, co potwierdzają liczne certyfikaty[1] . Jego czułość szacuje się na 85%, a specyficzność na 92%[2] .
Domowy test na raka Coloalert może uratować życie pacjenta. Dzięki niemu raka jelita grubego wykryjemy już we wczesnym stadium. Będziemy mogli więc rozpocząć leczenie, które przyniesie oczekiwane skutki. Unikniemy więc długich miesięcy spędzonych w szpitalu, przykrych dolegliwości oraz śmierci. Jest on rekomendowany w szczególności tym osobom, które z pewnych powodów nie chcą poddać się kolonoskopii. Muszą one jednak mieć świadomość, że być może badania nie uda się uniknąć.
Domowy test na raka jelita grubego – jak się go wykonuje?
Test Coloalert wykonuje się jedynie na podstawie próbki kału. Pobrać możemy ją nawet we własnej łazience za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego, który otrzymamy po zamówieniu badania. Nie wymaga to od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania w przeciwieństwie do kolonoskopii. Następnie próbkę należy przesłać do laboratorium. Tam zostanie ona przeanalizowana pod kątem czterech następujących wskaźników, które mogą świadczyć o rozwoju zmian nowotworowych:
- Stężenie ludzkiego DNA w kale
- Mutacja w genie KRAS
- Mutacja w genie BRAF
- Krew utajona w kale
Na tej podstawie jednoznacznie można wykluczyć u pacjenta wykrycie raka jelita grubego. Jeśli podczas analizy wykryte zostaną pewne nieprawidłowości, to konieczna będzie dalsza diagnostyka. Zwykle po nieprawidłowym wyniku testu Coloalert konieczne jest przeprowadzenie kolonoskopii.
Źródła:
- Andrzej Nowicki, Zbigniew Kula, Paulina Dobrzyń: “The clinical value of studies on colonoscopy and positron-emission tomography with computed tomography in the diagnosis of colorectal cancer”.
- Dollinger et al. (2018)