Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Czy jest wiarygodny?

Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Czy jest wiarygodny?

Spis treści:

Domowy test na raka – dlaczego warto?
Domowy test na raka w standardowej diagnostyce raka jelita grubego
Domowy test na raka – czy jest wiarygodny?

Standardowym badaniem wykonywanym podczas diagnostyki raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pacjenci jednak unikają tego badania jak ognia w obawie przed możliwym bólem. Niestety zwykle decydują się na nie za późno, a w konsekwencji nie mają już szans na skuteczne leczenie. Na szczęście od niedawna możliwa jest nieinwazyjna alternatywa dla kolonoskopii – domowy test na raka jelita grubego. Sprawdź, na czym polega to badanie!

Domowy test na raka – dlaczego warto?

Domowy test na raka jelita grubego to nieinwazyjna alternatywa dla kolonoskopii. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału. Pobrać możemy ją nawet we własnej łazience[1].

Wykonanie domowego testu na raka może uratować życie. Badanie to pozwala wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju, kiedy szanse pacjenta na skuteczne leczenie są największe. Im później choroba ta zostanie wykryta, tym rokowania będą gorsze. Nie warto więc zwlekać z przeprowadzeniem domowego testu na raka.

Domowy test na raka w standardowej diagnostyce raka jelita grubego

Kolonoskopia jest podstawowym narzędziem diagnostycznym, jeśli podejrzewamy raka jelita grubego. Badanie to polega na wprowadzeniu do odbytu pacjentka giętkiej rurki zakończonej kamerą. Dzięki temu lekarz może ocenić wnętrze jelita grubego pacjenta i wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w znieczuleniu. Mimo tego wielu pacjentów się jej obawia i decyduje się na badanie, dopiero gdy są do tego zmuszeni. W takich sytuacjach rak jelita grubego jest zwykle wykrywany w zaawansowanym stadium rozwoju. Szanse pacjenta na wygranie z chorobą są więc niewielkie. Tacy pacjenci powinni skorzystać

Domowy test na raka – czy jest wiarygodny?

Dzięki domowemu testowi na raka jelita grubego wykryć możemy chorobę we wczesnym stadium rozwoju. Jest to możliwe dzięki analizie próbki kału pod kątem czterech czynników:

  • Stężenia ludzkiego DNA w kale
  • Obecności mutacji w genie KRAS
  • Obecności mutacji w genie BRAF
  • Obecności krwi utajonej w kale

Badania potwierdzają wiarygodność testu Coloalert. Według nich jest on bardzo porównywalny do kolonoskopii. Jego czułość szacuje się na 85%, a specyficzność na 92%[2]. Są to bardzo wysokie wyniki, które potwierdzają wiarygodność domowego testu na raka.


[1] ttps://www.testdna.pl/produkt/coloalert-nieinwazyjny-test-na-raka-jelita-grubego/

[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.