Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Jak można go wykonać?

Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Jak można go wykonać?

Diagnostyka raka jelita grubego nie wiąże się już tylko z wykonaniem kolonoskopii. Chorobę tę wykryć można także w bardziej komfortowym badaniu, które możemy wykonać z własnego domu. Jest nią test Coloalert. Dowiedz się, na czym polega i jak wykonać domowy test na raka jelita grubego!

Spis treści:

Domowy test na raka jelita grubego – dlaczego warto?
Domowy test na raka jelita grubego a kolonoskopia
Domowy test na raka jelita grubego – czy warto go wykonać?

Domowy test na raka jelita grubego – dlaczego warto?

Rak jelita grubego to jedna z najbardziej powszechnych chorób nowotworowych w Polsce. Niestety przez długi czas rozwija się ona po cichu, przez co diagnoza stawiana jest zbyt późno. Najczęściej choroba jest rozpoznawana, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie. W konsekwencji z chorobą tą rocznie przegrywa nawet 12 000 osób[1].

Pacjentów z rakiem jelita grubego przed przedwczesną śmiercią uchronić może jedynie wczesna diagnoza. Im wcześniej wykonamy odpowiednie badania, tym lepiej. Nie musimy jednak od razu decydować się na kolonoskopię. Na początku wystarczy domowy test na raka.

Domowy test na raka jelita grubego a kolonoskopia

Domowy test na raka jest alternatywą dla kolonoskopii, która jest standardem diagnostycznym w diagnostyce raka jelita grubego. Pacjenci starają się raczej uniknąć tego badania, ponieważ wykonuje się je poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiej rurki zakończonej kamerą. Pozwala to lekarzowi przyjrzeć się jelitu grubemu od wewnątrz. Pacjentom procedura ta kojarzy się jednak z bólem i dyskomfortem.

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Mimo tego pacjenci wciąż się go obawiają. Zgłaszalność na to badanie wynosi zaledwie 17,4%[2]. W konsekwencji pacjenci na badanie trafiają zbyt późno. Rak jelita grubego wykrywany jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, przez co nie ma już szans na skuteczne leczenie.

Domowy test na raka jelita grubego – czy warto go wykonać?

Domowy test na raka jelita grubego Coloalert to bardzo skuteczne badanie. Jest ono alternatywą dla kolonoskopii. Jest to test nieinwazyjny. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału. Pobrać możemy ją we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowe.

Test Coloalert jest niezwykle wiarygodnym badaniem. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[3]. Dzięki temu jest on w stanie wykryć zmiany nowotworowe. Wykonanie tak prostego i nieinwazyjnego badania może więc uratować życie pacjenta.


Źródła:

[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[2] Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.

[3] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.