Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Kiedy warto go wykonać?

Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Kiedy warto go wykonać?

Wielu pacjentów przegrywa walkę z rakiem jelita grubego. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zbyt późne wykrywanie choroby. Wcześnie rozpoznany rak jelita grubego jest niemal w 100% wyleczalny. Pacjenci nie zgłaszają się jednak na diagnostykę w obawie przed kolonoskopią. Mają jednak alternatywę – domowy test na raka jelita grubego. Sprawdź, na czym dokładnie polega i kiedy warto go wykonać!

Spis treści:

  1. Domowy test na raka – ColoAlert
  2. Na czym polega test ColoAlert?

Domowy test na raka – ColoAlert

Domowy test na raka jelita grubego to test ColoAlert. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Dzięki temu wykryć można zmiany nowotworowe u pacjenta. Jego skuteczność potwierdzają liczne certyfikaty[1] .

Test ColoAlert jest badaniem przesiewowym. Dzięki niemu możemy wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium. Jest to niebezpieczna i podstępna choroba, ale wcale nie musi oznaczać długiego pobytu w szpitalu, męczącego leczenia, a finalnie śmierci. Wczesne wykrycie daje nam szanse na skuteczne leczenie i długie życie. Wczesna diagnoza to niemal 100% szans na wygranie z chorobą.

Na czym polega test ColoAlert?

Do wykonania domowego testu na raka jelita grubego potrzebna jest próbka kału. Pobiera się ją samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu. Do jej pobrania nie musimy się w żaden sposób przygotowywać. Pobraną próbkę należy przesłać do laboratorium, gdzie przeanalizuje się ją pod kątem czterech następujących czynników:

  •  Stężenie ludzkiego DNA w kale – występowanie guza powoduje namnażanie się komórek. U osób z rakiem jelita grubego stężenie to będzie więc większe[2]
  •  Mutacja w genie KRAS – jest ona obecna u około 40% chorych na raka jelita grubego
  •  Mutacja w genie BRAF – jej obecność stwierdza się u 10% pacjentów z rakiem jelita grubego[3]
  •  Krew utajona w kale – przyczyną jej występowania najczęściej jest guz jelita

Analiza ta pozwoli wykluczyć lub wykryć raka jelita grubego. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, to konieczne będzie przeprowadzenie kolonoskopii w celu dokładniejszej diagnostyki.

Źródła:

  1. Andrzej Nowicki, Zbigniew Kula, Paulina Dobrzyń: “The clinical value of studies on colonoscopy and positron-emission tomography with computed tomography in the diagnosis of colorectal cancer”.
  2. HUMAN DNA QUANTIFICATION IN THE STOOLS OF PATIENTS WITH COLORECTAL CANCER. Yolanda TEIXEIRA et al. Arq Gastroenterol v. 52 no. 4 – out./dez. 2015
  3. Role of oncogenic KRAS in the prognosis, diagnosis and treatment of colorectal cancer Zhu et al. 2021