Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Kiedy warto go wykonać?
Domowy test na raka jelita grubego – na czym polega? Kiedy warto go wykonać?
Wielu pacjentów przegrywa walkę z rakiem jelita grubego. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zbyt późne wykrywanie choroby. Wcześnie rozpoznany rak jelita grubego jest niemal w 100% wyleczalny. Pacjenci nie zgłaszają się jednak na diagnostykę w obawie przed kolonoskopią. Mają jednak alternatywę – domowy test na raka jelita grubego. Sprawdź, na czym dokładnie polega i kiedy warto go wykonać!
Spis treści:
Domowy test na raka – ColoAlert
Domowy test na raka jelita grubego to test ColoAlert. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Dzięki temu wykryć można zmiany nowotworowe u pacjenta. Jego skuteczność potwierdzają liczne certyfikaty[1] .
Test ColoAlert jest badaniem przesiewowym. Dzięki niemu możemy wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium. Jest to niebezpieczna i podstępna choroba, ale wcale nie musi oznaczać długiego pobytu w szpitalu, męczącego leczenia, a finalnie śmierci. Wczesne wykrycie daje nam szanse na skuteczne leczenie i długie życie. Wczesna diagnoza to niemal 100% szans na wygranie z chorobą.
Na czym polega test ColoAlert?
Do wykonania domowego testu na raka jelita grubego potrzebna jest próbka kału. Pobiera się ją samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu. Do jej pobrania nie musimy się w żaden sposób przygotowywać. Pobraną próbkę należy przesłać do laboratorium, gdzie przeanalizuje się ją pod kątem czterech następujących czynników:
- Stężenie ludzkiego DNA w kale – występowanie guza powoduje namnażanie się komórek. U osób z rakiem jelita grubego stężenie to będzie więc większe[2]
- Mutacja w genie KRAS – jest ona obecna u około 40% chorych na raka jelita grubego
- Mutacja w genie BRAF – jej obecność stwierdza się u 10% pacjentów z rakiem jelita grubego[3]
- Krew utajona w kale – przyczyną jej występowania najczęściej jest guz jelita
Analiza ta pozwoli wykluczyć lub wykryć raka jelita grubego. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, to konieczne będzie przeprowadzenie kolonoskopii w celu dokładniejszej diagnostyki.
Źródła:
- Andrzej Nowicki, Zbigniew Kula, Paulina Dobrzyń: “The clinical value of studies on colonoscopy and positron-emission tomography with computed tomography in the diagnosis of colorectal cancer”.
- HUMAN DNA QUANTIFICATION IN THE STOOLS OF PATIENTS WITH COLORECTAL CANCER. Yolanda TEIXEIRA et al. Arq Gastroenterol v. 52 no. 4 – out./dez. 2015
- Role of oncogenic KRAS in the prognosis, diagnosis and treatment of colorectal cancer Zhu et al. 2021