Domowy test na raka – przebieg badania, korzyści, wiarygodność

Domowy test na raka jelita grubego to nowoczesne badanie przesiewowe. Wykonuje się go na próbce kału, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny. Jest to polecana alternatywa dla kolonoskopii. Sprawdź, jak dokładnie przebiega wykonanie domowego testu na raka i jakie korzyści może przynieść Ci jego wykonanie!

Spis treści:

Domowy test na raka – korzyści
Domowy test na raka – na czym polega?
Domowy test na raka – czy zastąpi kolonoskopię?

Domowy test na raka – korzyści

Złotym standardem diagnostycznym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pacjenci jednak nie zgłaszają się na nią zbyt szybko w obawie przed bólem. Zgłaszalność wynosi zaledwie 17,4%[1]. W konsekwencji rak jelita grubego nie zostaje wykryty odpowiednio wcześnie, co znacznie zmniejsza szanse na powodzenie leczenia. Prowadzi to do wielu niepotrzebnych śmierci. Rocznie z chorobą tą przegrywa aż 12 000 osób[2].

Rak jelita grubego wcale nie jest chorobą, która musi prowadzić do śmierci. Wcześnie wykryty może zostać całkowicie wyleczony. Warto więc jak najszybciej wykonać odpowiednie badania, takie jak domowy test na raka.

Domowy test na raka – na czym polega?

Domowy test na raka jest badaniem przeprowadzanym na próbce kału. Pobiera się ją za pomocą specjalnego zestawu. Zrobić możemy to nawet we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dla pacjenta dużo bardziej komfortowe. Następnie próbka trafia do laboratorium, gdzie analizuje się ją pod kątem czterech składowych:

  • Stężenia ludzkiego DNA w kale
  • Obecności mutacji w genie KRAS
  • Obecności mutacji w genie BRAF
  • Obecności krwi utajonej w kale

Taka analiza zapewnia wiarygodność badaniu. Według badań jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[3]. Są to wartości porównywalne do kolonoskopii. Dzięki temu raka jelita grubego możemy wykryć już we wczesnym stadium rozwoju.

Domowy test na raka – czy zastąpi kolonoskopię?

Domowy test na raka jest alternatywą dla kolonoskopii. Musimy jednak pamiętać, że nie jest on w stanie jej zastąpić. Kolonoskopia jest jedynym testem diagnostycznym, dlatego nie zawsze uda nam się jej uniknąć.

Pacjenci próbują tak bardzo uniknąć kolonoskopii, ponieważ kojarzy im się ona z bólem. Badanie to wykonuje się poprzez umieszczenie w odbycie pacjenta giętkiej rurki zakończonej kamerą. Cała procedura jest jednak wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Dzięki temu dla pacjenta badanie jest niemal całkowicie bezbolesne.


[1] Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.

[2] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[3] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.