Jak przeprowadzić domowy test na raka jelita grubego?
Jak przeprowadzić domowy test na raka jelita grubego?
Rak jelita grubego jest chorobą zwykle diagnozowaną zbyt późno. Pacjenci rzadko zgłaszają się na profilaktyczną diagnostykę, ponieważ wiąże się ona z wykonaniem kolonoskopii. Powstała jednak dużo wygodniejsza alternatywa – domowy test na raka jelita grubego. Sprawdź, jak możesz go przeprowadzić!
Spis treści:
Domowy test na raka jelita grubego – dlaczego warto go wykonać?
Domowy test na raka jelita grubego a standardowa diagnostyka
Domowy test na raka jelita grubego – czy jest skuteczny?
Domowy test na raka jelita grubego – dlaczego warto go wykonać?
W Polsce na raka jelita grubego rocznie umiera 12 000 osób[1]. Wielu z tych zgonów dałoby się uniknąć, gdyby choroba została wcześniej wykryta. Postawienie diagnozy we wczesnym stadium daje niemal 100% szans na powrót do zdrowia. Im później rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany, tym rokowania pacjenta są gorsze. Wykonanie domowego testu na raka jelita grubego może więc uchronić nas przed śmiercią.
Domowy test na raka jelita grubego a standardowa diagnostyka
Standardowo w diagnostyce raka jelita grubego wykonywana jest kolonoskopia. Jest to badanie polegające na wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Pozwala to na obejrzenie wnętrza jelita grubego i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak guzy czy polipy.
Kolonoskopia jest badaniem, które pacjentom kojarzy się z bólem i dyskomfortem. Chociaż badanie wykonywane jest ze znieczuleniem, to wciąż niewielu pacjentów się na nie decyduje. Zwykle zgłaszają się na kolonoskopię, gdy są do tego zmuszeni. W konsekwencji rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno, a szanse pacjenta na wygranie z chorobą są niewielkie. Uniknąć takiego losu, można poprzez domowy test na raka jelita grubego.
Domowy test na raka jelita grubego – czy jest skuteczny?
Domowy test na raka jelita grubego Coloalert to wygodna alternatywa dla kolonoskopii. Jest on w stanie wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego już we wczesnym stadium rozwoju. Jest to możliwe dzięki analizie czterech składowych:
- Stężenie ludzkiego DNA w kale
- Obecność mutacji w genie KRAS
- Obecność mutacji w genie BRAF
- Obecność krwi utajonej w kale
Do przeprowadzenia testu Coloalert wystarczy próbka kału. Dzięki temu badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Próbkę możemy komfortowo pobrać we własnej łazience za pomocą specjalnego zestawu[2]. Badanie to jest bardzo skuteczne. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[3]. Są to wyniki porównywalne do kolonoskopii.
[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/[2] https://www.testdna.pl/produkt/coloalert-nieinwazyjny-test-na-raka-jelita-grubego/[3] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.