Jaki test na raka jelita grubego można wykonać?

Jaki test na raka jelita grubego można wykonać?

Rak jelita grubego to podstępna choroba, która rozwija się w ukryciu. Pacjenci zwykle dowiadują się o niej za późno, przez co skuteczne leczenie nie jest już możliwe. Wczesna diagnostyka zdecydowanie zwiększa szanse chorego na powrót do zdrowia. Jak wykryć tę chorobę? Jakie testy na raka jelita grubego można wykonać? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Testy na raka jelita grubego – jak powinna wyglądać diagnostyka?
  2. Test na raka jelita grubego – kolonoskopia
  3. Domowy test na raka jelita grubego – ColoAlert

Testy na raka jelita grubego – jak powinna wyglądać diagnostyka?

Standardem w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Wielu pacjentów się jej obawia z uwagi na potencjalny ból czy dyskomfort. W konsekwencji zgłaszają się oni na diagnostykę zbyt późno lub nie zgłaszają się w ogóle. W 2022 roku zgłaszalność na tego typu badania wynosiła zaledwie 17,4%[1] . W konsekwencji pacjenci nie mają szans na skuteczne leczenie.

Test na raka jelita grubego – kolonoskopia

Kolonoskopia jest testem mającym na celu obejrzenie wnętrza jelita grubego. Polega ono na wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki wraz z kamerą. Czasem wprowadzane są tam również dodatkowe narzędzia np. w celu pobrania wycinka do badania histopatologicznego[2] . Pacjent do kolonoskopii powinien się odpowiednio przygotować. Konieczna jest lekkostrawna dieta kilka dni przed badaniem oraz wypicie specjalnej zawiesiny dwa dni wcześniej. Pacjent musi również być na czczo 12 godzin przed badaniem.

Kolonoskopia może trwać od 15 do 40 minut. Jest to zależne od przyczyny wykonywania badania oraz tego, co w jego jelicie zobaczy lekarz. Badanie nie wiąże się z żadnym bólem czy dyskomfortem, jeśli zostanie wykonane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Rekomenduje się to wszystkim pacjentom.

Domowy test na raka jelita grubego – ColoAlert

Istnieje nieinwazyjna i bezbolesna alternatywa dla kolonoskopii. Jest nią domowy test na raka jelita grubego ColoAlert. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału, którą pobrać możemy komfortowo we własnej łazience. Następnie jest ona przekazywana do laboratorium, gdzie analizuje się ją pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Jest to możliwe dzięki analizie następujących parametrów:

  •  Stężenie ludzkiego DNA w kale
  • Mutacja w genie KRAS
  •  Mutacja w genie BRAF
  •  Krew utajona w kale

Na tej podstawie możemy jednoznacznie wykluczyć występowanie raka jelita grubego u pacjenta. W przypadku wykrycia pewnych nieprawidłowości konieczne będzie wykonanie dalszej diagnostyki.

Źródła:

  1. Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.
  2. https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf