Jaki test na raka jelita grubego warto przeprowadzić?
Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się po cichu. Może ona nie dawać żadnych objawów przez bardzo długi czas. Mimo tego choroba powinna zostać wykryta jak najszybciej. Im wcześniej pacjent otrzyma diagnozę, tym większe będą szanse na pokonanie choroby. Sprawdź, jaki test na raka jelita grubego warto przeprowadzić, aby wykryć chorobę we wczesnym stadium!
Spis treści:
Test na raka jelita grubego we wczesnej diagnostyce
Kolonoskopia jako test na raka jelita grubego – standard diagnostyczny
Coloalert jako test na raka jelita grubego – innowacyjna możliwość
Test na raka jelita grubego we wczesnej diagnostyce
Rak jelita grubego jest chorobą, która jest niemal w 100% wyleczalną. Jednak do skutecznego leczenia potrzebne jest postawienie diagnozy, gdy choroba jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju. Im później zostanie zdiagnozowana, tym rokowania pacjenta będą gorsze. Niestety w większości przypadków spełnia się czarny scenariusz – choroba diagnozowana jest zbyt późno. W konsekwencji rocznie na raka jelita grubego umiera aż 12 000 osób[1].
Rak jelita grubego wcale nie musi oznaczać czarnego scenariusza. Jeśli szybko przeprowadzimy badania, to otrzymamy wczesną diagnozę i rozpoczniemy leczenie. Test na raka jelita grubego należy więc wykonać jak najszybciej.
Kolonoskopia jako test na raka jelita grubego – standard diagnostyczny
Kolonoskopia to badanie, które standardowo wykonuje się w diagnostyce raka jelita grubego. Polega ono na wprowadzenie do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Dzięki temu lekarz może dokładnie przyjrzeć się wnętrzu jelita grubego pacjenta i wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.
Kolonoskopia jest bardzo skutecznym badaniem, ale niestety zgłaszalność na nie jest bardzo niska. Pacjenci unikają jej jak ognia, ponieważ obawiają się bólu oraz wstydu. W rzeczywistości kolonoskopia nie jest zbyt bolesnym badaniem. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Coloalert jako test na raka jelita grubego – innowacyjna możliwość
W diagnostyce raka jelita grubego możemy także przeprowadzić test Coloalert. Jest to świetna alternatywa dla osób, które obawiają się kolonoskopii. Test Coloalert wykonuje się na podstawie próbki kału, dzięki czemu jest on nieinwazyjny i bezbolesny.
Skuteczność testu Coloalert jest porównywalna do kolonoskopii. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[2]. Taka skuteczność jest możliwa dzięki analizie próbki kału pod kątem czterech ważnych składowych:
- Stężenia ludzkiego DNA w kale
- Obecności mutacji w genie KRAS
- Obecności mutacji w genie BRAF
- Obecności krwi utajonej w kale
[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.