Jaki test na raka jelita grubego warto wykonać?
Jaki test na raka jelita grubego warto wykonać?
Rak jelita grubego jest chorobą, która rozwija się w ukryciu. Jej pierwsze charakterystyczne objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Jest już wtedy za późno na skuteczne leczenie. Przed takim losem pacjenta może uratować tylko wczesna diagnoza. Jak ją przeprowadzić? Jaki test na raka jelita grubego warto wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Test na raka jelita grubego a wczesne wykrycie choroby
Test na raka jelita grubego – kolonoskopia
Alternatywny test na raka jelita grubego – Coloalert
Test na raka jelita grubego a wczesne wykrycie choroby
Rak jelita grubego jest podstępną chorobą z reguły wykrywaną zbyt późno. Najczęściej diagnoza stawiana jest w czwartym stadium. Rokowania pacjentów w takiej sytuacji są bardzo kiepskie. Mają oni zaledwie kilka procent szans na przeżycie kolejnych 5 lat. W konsekwencji rocznie w Polsce z rakiem jelita grubego przegrywa nawet 12 000 osób[1]. Oznacza to, że codziennie na raka jelita grubego umierają aż 32 osoby.
Rak jelita grubego nie zawsze musi prowadzić do śmierci. Wczesne wykrycie choroby daje niemal 100% szans na wyzdrowienie. Warto więc wykonać test na raka jelita grubego jak najszybciej. Być może uratuje to nam życie.
Test na raka jelita grubego – kolonoskopia
Kolonoskopia jest podstawą diagnostyki raka jelita grubego. Wykonuje się ją poprzez wprowadzenie giętkiej rurki z kamerą do odbytu pacjenta, dzięki czemu lekarz może ocenić jego wnętrze. Dzięki temu wykryć można niepokojące zmiany, takie jak guzy czy polipy. Przeprowadzenie badania może trwać od 15 do 40 minut.
Kolonoskopia jest badaniem, które wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Mimo tego wielu pacjentów nie wykonuje jej z obawy przed bólem. Na kolonoskopię decydują się, dopiero gdy zmusi ich do tego sytuacja. W konsekwencji nie mają oni szans na wczesne zdiagnozowanie raka jelita grubego.
Alternatywny test na raka jelita grubego – Coloalert
Dostępny test na raka jelita grubego to już nie tylko kolonoskopia. Aktualnie wykonać możemy także bezbolesne i nieinwazyjne badanie, którego skuteczność jest porównywalna do kolonoskopii. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[2]. Jest to test Coloalert. Analizuje się w nim kilka składowych, dzięki czemu zmiany nowotworowe wykryć można już we wczesnym stadium rozwoju.
Do wykonania testu Coloalert wystarczy próbka kału. Pobieramy ją samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu. Możemy więc zrobić to komfortowo we własnej łazience, a następnie odesłać próbkę do analizy.
[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.