Na czym polega domowy test na raka? Czy takie badanie jest wiarygodne?

Standardowo w diagnostyce raka jelita grubego wykonuje się kolonoskopię. Dla wielu pacjentów jednak słowo kolonoskopia brzmi jak istny horror. Często szukają więc innych możliwości diagnostycznych. Jedną z nich jest domowy test na raka. Na czym polega to badanie? Czy domowy test na raka jest wiarygodny? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

Domowy test na raka w diagnostyce
Domowy test na raka – czy jest skuteczny?
Domowy test na raka – czy zastąpi kolonoskopię?

Domowy test na raka w diagnostyce

Rak jelita grubego jest chorobą, przez którą rocznie życie traci aż 12 000 osób[1]. Statystyki te mrożą krew w żyłach. Wiele z tych osób śmierci mogłoby uniknąć, gdyby diagnoza została postawiona wcześniej. Rak jelita grubego jest bowiem niemal w 100% wyleczalny, jeśli tylko zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju. Im później choroba zostanie zdiagnozowany, tym szanse pacjenta na skuteczne leczenie będą mniejsze.

Diagnostykę w kierunku raka jelita grubego warto rozpocząć, nawet jeśli mamy jedynie cień podejrzenia, że choroba się u nas rozwija. Na badania należy zgłosić się jak najszybciej. Może być to kolonoskopia lub innowacyjna opcja – domowy test na raka.

Domowy test na raka – czy jest skuteczny?

Domowy test na raka Coloalert to nieinwazyjne badanie. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału, którą możemy pobrać we własnej łazience. Badanie jest więc bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.

Domowy test na raka jest bardzo skutecznym badaniem w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego. Jego czułość wynosi aż 85%[2]. Przeprowadzenie tego badania może więc wykryć raka jelita grubego, a w konsekwencji uratować życie pacjenta.

Domowy test na raka – czy zastąpi kolonoskopię?

Kolonoskopia jest złotym standardem w diagnostyce raka jelita grubego. Jest ona bardzo skutecznym badaniem w wykrywaniu zmian nowotworowych. Sposób wykonania badania odstrasza jednak wielu pacjentów. W trakcie kolonoskopii do odbytu pacjenta wprowadza się giętką rurkę z kamerą. To zwykle kojarzy się im z bólem, wstydem i dyskomfortem, dlatego unikają badania.

Pacjentom, którzy z pewnych powód nie chcą decydować się na kolonoskopię, poleca się domowy test na raka. Dzięki niemu nie muszą oni ryzykować swojego zdrowia przez rezygnację z kolonoskopii. Muszą oni jednak pamiętać, że być może nie uda się im jej uniknąć. Domowy test na raka jest bardzo skuteczny w wykrywaniu zmian nowotworowych. Jednak jeśli zostaną one wykryte, to przeprowadzenie kolonoskopii i tak będzie konieczne.


[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.