Jakie są objawy raka jelita grubego?

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Objawy raka jelita grubego pojawiają się zwykle, dopiero gdy choroba jest już w zaawansowany stadium[1] . Często jest już jednak wtedy zbyt późno na skuteczne leczenie. Jeśli więc podejrzewasz, że możesz cierpieć na raka jelita grubego, to zgłoś się do lekarza jak najszybciej. Wykonaj także badania przesiewowe – kolonoskopię oraz test ColoAlert®.

Spis treści:

  1. Najczęstsze objawy raka jelita grubego
  2. Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie objawy raka jelita?
  3. Nie czekaj na objawy raka jelita grubego!

Najczęstsze objawy raka jelita grubego

To, jak będzie objawiał się rak jelita grubego, zależy od miejsca położenia guza[2] . Jednak najczęściej choroba ta ujawnia się poprzez:

  •  Niedokrwistość
  • Osłabienie
  • Obecność ciemnej krwi w kale
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Bóle brzucha
  • Ból w trakcie wypróżniania się
  • Utrata masy ciała
  • Brak apetytu
  • Zmiana rytmu wypróżnień
  • Naprzemienne występowanie biegunek i zaparć[3]

Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie objawy raka jelita?

Objawy raka jelita grubego są mało charakterystyczne. Jeśli więc zauważamy u siebie jakiekolwiek symptomy tego nowotworu, to powinniśmy działać jak najszybciej. Warto zgłosić się na badania profilaktyczne, takie jak kolonoskopia oraz test ColoAlert®

Wymienione badania profilaktycznie powinny wykonać szczególnie osoby po 40 roku życia. Rak jelita grubego jest jednak coraz częściej obserwowany także u młodszych osób. Według badań opublikowanych w Journal of the National Cancer Institute osoby urodzone po 1990 roku są aż cztery razy bardziej narażone na raka jelita grubego niż osoby urodzone w roku 1950. Najprawdopodobniej jest to wynik zmiany stylu życia[4] .

Nie czekaj na objawy raka jelita grubego!

Rak jelita grubego wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest niemal w 100% wyleczalny. Niestety im później zostanie zdiagnozowany, tym mniejsze są szanse na pokonanie choroby. Bardzo ważne jest więc wykonywanie badań profilaktycznych.
Najczęściej wykonywanym badaniem w profilaktyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Wielu pacjentów się jej obawia, ponieważ nie jest to najprzyjemniejsze badanie. Istnieje jednak alternatywa – nieinwazyjny test ColoAlert® wykonywany z próbki kału. Jego czułość szacuje się na 85%, a specyficzność na 92%. Jest więc to porównywalne do czułości i specyficzności kolonoskopii[5].

Źródła:

1. Nowaczyk P, Połom K, Murawa D, Cegielska E. „Objawy kliniczne raka jelita grubego a stopień zaawansowania nowotworu”.
2. Nowaczyk P, Połom K, Murawa D, Cegielska E. „Objawy kliniczne raka jelita grubego a stopień zaawansowania nowotworu”.
3. Jeziorski A, Szawłowski AW, Towik E. „Chirurgia onkologiczna. tom 4.”
4. https://www.zwrotnikraka.pl/rak-jelita-grubego-u-mlodych-osob/
5. Dollinger et al. (2018)