Rak jelita grubego – co to za choroba? Jak się objawia?

Rak jelita grubego – co to za choroba? Jak się objawia?

Rak jelita grubego w Polsce jest diagnozowany około 18 000 razy rocznie[1]. Wielu pacjentów walkę z tą chorobą przegrywa, ponieważ zbyt późno otrzymują diagnozę. Za późno wykonują oni badania przez mało charakterystyczne pierwsze objawy choroby. Po jakich symptomach można więc szybko rozpoznać raka jelita grubego? Jakie badania mogą wykryć tę chorobę? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

Rak jelita grubego – co to za choroba?
Rak jelita grubego – objawy
Rak jelita grubego – diagnostyka
Rak jelita grubego – leczenie

Rak jelita grubego – co to za choroba?

Rak jelita grubego to nowotwór, który rozwija się powoli. Jej przyczyną jest niekontrolowany wzrost komórek nowotworowych. Namnażają się one w okrężnicy, zgięciu esiczo-odbytnicznym oraz odbycie.

Rak jelita grubego rozwija się w kilku stadiach. W pierwszym komórki nowotworowe znajdują się tylko w błonie śluzowej narządu. W drugim stadium guz nowotworowy zaczyna naciekać na całą długość błony mięśniowej. W stadium trzecim pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych, a w czwartym także do innych narządów[2]. Z każdym kolejnym stadium rokowania pacjenta są coraz gorsze.

Rak jelita grubego – objawy

Pierwsze objawy raka jelita grubego są mało charakterystyczne. Zaliczamy do nich m.in. zaparcia, biegunki oraz wzdęcia. Wraz z rozwojem choroby pojawić może się także:

  • Krwawienie z odbytu
  • Zmiana rytmu wypróżnień
  • Bóle brzucha
  • Utrata masy ciała
  • Anemia
  • Osłabienie[3]

Pojawienie się któregokolwiek z tych objawów powinno skłonić nas do wykonania testu w kierunku raka jelita grubego.

Rak jelita grubego – diagnostyka

W diagnostyce raka jelita grubego wystarczy wykonać tylko jedno badanie – kolonoskopię. Dzięki niej możemy jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Pacjenci starają się jednak unikać tego badania ze względu na możliwy ból czy dyskomfort. Mogą więc skorzystać z bezbolesnej alternatywy – testu Coloalert. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału, którą pobrać możemy komfortowo we własnej toalecie.

Rak jelita grubego – leczenie

Forma leczenia raka jelita grubego jest zależne od stadium rozwoju, w którym choroba została wykryta. Najczęściej wykonywany jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu guza nowotworowego. Najczęściej jest on wykonywany endoskopowo lub laparoskopowo. Pacjenci często korzystają także z chemioterapii oraz radioterapii. Są to jednak jedynie wspomagające metody leczenia. Mogą one zmniejszyć rozmiar guza, a dzięki temu zwiększyć skuteczność zabiegu chirurgicznego.


[1] https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jelita-grubego/

[2] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/

[3] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-jelita-grubego-profilaktyka