Rak jelita grubego, czyli groźny przeciwnik, który atakuje po cichu

Rak jelita grubego to bardzo groźna choroba. Może ona doprowadzić do śmierci pacjenta, jeśli nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Na szczęście chorobę tę można pokonać. Kluczem jest tutaj odpowiednio wczesne postawienie diagnozy. Ale jak szybko rozpoznać raka jelita grubego? Jakie badania wykonać, aby go wykryć? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

Rozwój raka jelita grubego krok po kroku
Rak jelita grubego – objawy
Rak jelita grubego – diagnostyka
Rak jelita grubego – leczenie

Rozwój raka jelita grubego krok po kroku

Rak jelita grubego to choroba, która zaczyna rozwijać się na skutek wzrostu komórek nowotworowych w okrężnicy, zgięciu esiczo-odbytnicznym oraz odbycie. Rozwija się ona stadialnie:

  • W pierwszym stadium komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej jelita grubego
  • W drugim stadium guz zaczyna naciekać na błonę mięśniową
  • W trzecim stadium dochodzi do pojawienia się przerzutów do węzłów chłonnych
  • W czwartym stadium zaczynają pojawiać się przerzuty do innych narządów[1]

Rak jelita grubego – objawy

W pierwszych fazach rozwoju rak jelita grubego jest całkowicie bezobjawowy. Z czasem zaczynają pojawiać się takie dolegliwości jak biegunki, wzdęcia czy zaparcia. Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju choroby zaczną pojawiać się inne objawy, takie jak:

  • Krwawienie z odbytu
  • Zmiana rytmu wypróżnień
  • Bóle brzucha
  • Utrata masy ciała
  • Anemia
  • Osłabienie[2]

Rak jelita grubego – diagnostyka

Diagnostyka raka jelita grubego powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej. Moment postawienia diagnozy jest kluczowy dla skuteczności leczenia. Nie powinniśmy więc zwlekać z wykonaniem odpowiednich badań.

Standardowym badaniem wykonywanym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie to polega na wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Pozwala to lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita grubego pacjenta.

W diagnostyce raka jelita grubego wykonać możemy także test ColoAlert. Jest to bezbolesne badanie, do którego potrzebna jest jedynie próbka kału. Dzięki temu w nieinwazyjny sposób wykryć możemy zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego. Skuteczność tego badania porównywalna jest do kolonoskopii.

Rak jelita grubego – leczenie

Rak jelita grubego jest chorobą uleczalną. U pacjentów konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w którego trakcie guz nowotworowy zostanie wycięty. Często przed zabiegiem pacjentów poddaje się chemioterapii lub radioterapii. Dzięki temu rozmiar guza się zmniejsza, a przeprowadzenie zabiegu staje się łatwiejsze.


[1] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/

[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-jelita-grubego-profilaktyka