Rak jelita grubego – jak się objawia? Czy można go wyleczyć?

Rak jelita grubego jest chorobą niemal w 100% wyleczalną. Jednak skuteczność leczenia, zależy od tego, jak szybko postawiona została diagnoza. Jak można rozpoznać tę chorobę? W jakich badaniach może ona zostać wykryta? Jak wygląda leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

Rak jelita grubego – rozwój choroby
Rak jelita grubego – objawy
Rak jelita grubego – diagnostyka
Kolonoskopia – leczenie

Rak jelita grubego – rozwój choroby

Rak jelita grubego zaczyna się rozwijać na skutek niespodziewanego wzrostu komórek nowotworowych w okrężnicy, zgięciu esiczo-odbytnicznym oraz odbycie. Choroba ta rozwija się stadialnie. Z każdym stadium pogarszają się rokowania pacjenta. Dokładny rozwój choroby przebiega w następujący sposób:

  • Stadium 1 – komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej jelita grubego
  • Stadium 2 – guz nowotworowy zaczyna naciekać na błonę mięśniową
  • Stadium 3 – guz nowotworowy się powiększa i pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych
  • Stadium 4 – zaczynają pojawiać się przerzuty do innych narządów[1]

Rak jelita grubego – objawy

Początkowe objawy raka jelita grubego są mało charakterystyczne. Zaliczamy do nich zaparcia, wzdęcia oraz biegunki. Wraz z rozwojem choroby mogą się później pojawić także następujące symptomy:

  • Krwawienie z odbytu
  • Zmiana rytmu wypróżnień
  • Bóle brzucha
  • Utrata masy ciała
  • Anemia
  • Osłabienie[2]

Rak jelita grubego – diagnostyka

Jakiekolwiek objawy raka jelita grubego, powinny skłonić nas do jak najszybszego przeprowadzenia odpowiednich badań. Standardowo w ramach diagnostyki przeprowadza się kolonoskopię. Badanie to pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita grubego, dzięki czemu może on jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian nowotworowych.

Kolonoskopia jest bardzo skutecznym badaniem. Mimo tego wielu pacjentów się na nią nie decyduje, ponieważ kojarzy im się ona z bólem i dyskomfortem. Osoby w takiej sytuacji mogą zdecydować się na inne rozwiązanie – innowacyjny test Coloalert. Jest on bardzo skuteczny w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego. Badanie to wykonuje się na podstawie próbki kału, dzięki czemu jest ono komfortowe i bezbolesne.

Kolonoskopia – leczenie

Podstawową formą leczenia raka jelita grubego jest zabieg chirurgiczny. W jego trakcie usuwany jest guz nowotworowy. U pacjentów często stosowana jest także radioterapia lub chemioterapia w formie leczenia wspomagającego. Ich zadaniem jest zmniejszenie rozmiaru guza, aby był prostszy do usunięcia.


[1] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/

[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-jelita-grubego-profilaktyka