Rak jelita grubego – objawy, badania, leczenie

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Rocznie rozpoznaje się go u 18 000 osób. Niestety nawet 12 000 z nich przegrywa walkę z chorobą[1]. Przyczyną tak dramatycznych statystyk jest zbyt późne stawianie diagnozy. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak uniknąć takiego losu!

Spis treści:

Rak jelita grubego – co to za choroba?
Rak jelita grubego – objawy
Rak jelita grubego – badania

Rak jelita grubego – leczenie

Rak jelita grubego – co to za choroba?

Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się stadiami. W pierwszym stadium komórki nowotworowe znajdują się jedynie w obrębie błony śluzowej jelita grubego. W drugim stadium guz się powiększa i zaczyna naciekać na błonę mięśniową, a w trzecim zaczynają już pojawiać się przerzuty do węzłów chłonnych. W czwartym stadium rak rozrasta się coraz bardziej i daje przerzuty do innych narządów[2].

Z każdym kolejnym stadium rokowania pacjenta są gorsze. W pierwszym z nich choroba jest niemal całkowicie wyleczalna. Z kolei w ostatnim szanse na powodzenie leczenia są nikłe.

Rak jelita grubego – objawy

Rak jelita grubego na początku nie daje żadnych widocznych objawów. Z czasem pojawić mogą się wzdęcia, zaparcia oraz biegunki. W ostatnich stadiach wystąpić mogą bardziej charakterystyczne objawy, takie jak:

  • Krwawienie z odbytu
  • Zmiana rytmu wypróżnień
  • Bóle brzucha
  • Utrata masy ciała
  • Anemia
  • Osłabienie[3]

Każdy niepokojący objaw powinien skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoczęcia diagnostyki.

Rak jelita grubego – badania

W diagnostyce raka jelita grubego najważniejszym badaniem jest kolonoskopia. Jest to badanie, które pozwala lekarzowi ocenić wnętrze jelita grubego pacjenta poprzez wprowadzenie do jego odbytu elastycznej rurki z kamerą.

Pacjenci mogą wykonać także nieinwazyjny test na raka jelita grubego Coloalert. Badanie to wykonuje się na podstawie próbki kału, dzięki czemu jest ono całkowicie bezbolesne. Taką próbkę pobrać możemy nawet we własnej łazience. Test Coloalert jest bardzo skuteczny w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego – jego czułość wynosi aż 85%[4].

Rak jelita grubego – leczenie

Raka jelita grubego leczy się poprzez zabieg chirurgiczny, podczas którego wycinany jest guz nowotworowy. Zastosowana może być także chemioterapia lub radioterapia w celu zmniejszenia rozmiaru guza przed wycięciem. Dzięki temu szanse na powodzenie zabiegu są dużo większe.


[1] https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jelita-grubego/

[2] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/

[3] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-jelita-grubego-profilaktyka

[4] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.