Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, diagnostyka
Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, diagnostyka
Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór złośliwy. Tylko w 2020 roku codziennie diagnozowano go u 43 Polaków[1] . Chorobę tę można pokonać i cieszyć się długim życiem. Konieczne jest jednak do tego jej wczesne zdiagnozowanie. Im później wykryty rak jelita grubego, tym mniejsze szanse na skuteczne leczenie. Zobacz, jak możesz rozpoznać raka jelita grubego i nie dać się mu pokonać!
Spis treści:
- Rak jelita grubego – przyczyny
- Rak jelita grubego – jak często występuje?
- Jak rozpoznać raka jelita grubego?
- Rak jelita grubego – jak wygląda diagnostyka?
Rak jelita grubego – przyczyny
Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną raka jelita grubego. Wskazuje się jednak, że na jego rozwój wpływ mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe, takie jak niewłaściwa dieta czy stosowanie używek.
Rak jelita grubego – jak często występuje?
W 2020 roku raka jelita grubego u Polaków zdiagnozowano aż 16 000 razy. W większości przypadków diagnoza została postawiona zbyt późno. W konsekwencji rokowania pacjentów nie były najlepsze. Przez zbyt późno postawioną diagnozę na skutek raka jelita grubego życie traci rocznie aż 12 000 Polaków[2] . Takiego losu można jednak uniknąć poprzez wcześniejsze udanie się na badania profilaktyczne.
Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Pierwsze objawy raka jelita grubego są bardzo subtelne, dlatego większość pacjentów w ogóle nie łączy ich z poważną chorobą. Powinni oni jednak zwrócić uwagę na takie symptomy, jak:
• Krwawienie z odbytu
• Biegunki i zaparcia
• Ból w obrębie jamy brzusznej
• Nagła utrata masy ciała
• Uczucie niepełnego wypróżnienia się
• Ból w trakcie wypróżniania[3]
Jeśli zauważymy u siebie wymienione objawy, to do lekarza powinniśmy zgłosić się jak najszybciej. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na długie życie.
Rak jelita grubego – jak wygląda diagnostyka?
Diagnostyka raka jelita grubego polega na wykonaniu kolonoskopii. Jest to badanie, które przeraża większość pacjentów. Obawiają się oni bólu oraz wstydu. W konsekwencji nie zgłaszają się na danie, a rak jelita wykrywany jest zbyt późno. Mają jednak bardziej komfortową alternatywę – przesiewowy test ColoAlert. Jest to badanie, do którego potrzebna jest jedynie próbka kału. Komfortowo pobierzemy ją we własnym domu, a następnie przekażemy do analizy. Jest to duża prostsza droga do zdiagnozowania raka jelita grubego u pacjenta.
Źródła:
- https://www.termedia.pl/pobierz/d80d01f03bf24d4978d587f3fc8a68b2/
- https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
- Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34-40.