Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak jelita grubego to jedna z najbardziej podstępnych chorób. Co roku przegrywa z nim aż 12 000 osób[1] . Jest to spowodowane zbyt późnym postawieniem diagnozy. Chorobę tę można wyleczyć, jeśli zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Jakie objawy mogą o niej świadczyć? Jak zdiagnozować raka jelita grubego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Rak jelita grubego – przyczyny
  2. Rak jelita grubego – objawy
  3. Jak wykryć raka jelita grubego?
  4. Rak jelita grubego – leczenie

Rak jelita grubego – przyczyny

Jednoznaczna przyczyna rozwoju raka jelita grubego nie została jeszcze ustalona. Lekarze wskazują jednak, że ryzyko rozwoju tej choroby zwiększają czynniki genetyczne. Wpływ mogą mieć również czynniki środowiskowe, takie jak niewłaściwa dieta czy stosowanie używek.

Rak jelita grubego – objawy

Rak jelita grubego to bardzo podstępna choroba. Zwykle na początku rozwija się on bezobjawowo. Pierwsze objawy są mało charakterystyczne, dlatego pacjenci je bagatelizują. Najczęściej są to następujące symptomy:

  •  Krwawienie z odbytu
  •  Zmianę rytmu wypróżnień (pojawienie się biegunek i zaparć)
  •  Ból w obrębie jamy brzusznej
  •  Nagłą utratę masy ciała
  •  Uczucie niepełnego wypróżnienia się
  •  Ból w trakcie wypróżniania
  •  Brak apetytu[2]

Jak wykryć raka jelita grubego?

Raka jelita grubego najczęściej wykrywany jest poprzez kolonoskopię. Polacy wolą jednak uniknąć tego badania, ponieważ nie jest ono zbyt komfortowe. Nie zgłaszają się na nie w obawie przed bólem i wstydem. W 2022 roku zgłaszalność na tego typu badania wynosiła zaledwie 17,4%[3] .

Raka jelita grubego wykryć możemy w dużo bardziej komfortowym badaniu. Test ColoAlert® umożliwia nam przeprowadzenie diagnostyki jedynie na podstawie próbki kału. Jest to badanie przeznaczone do diagnostyki przedrakowych i nowotworowych. Dokładność tego badania porównywana jest do kolonoskopii.

Rak jelita grubego – leczenie

Skuteczność leczenia raka jelita grubego zależy od tego, w jakim momencie choroba została zdiagnozowana. Jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, to możliwe jest jej pełne wyleczenie. W takiej sytuacji przeprowadzana jest operacja usunięcia guza nowotworowego. U niektórych pacjentów stosuje się także chemioterapię lub radioterapię. Niestety im później rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany, tym mniejsze są szanse na powodzenie terapii.

Źródła:

  1. https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
  2. Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34-40.
  3. Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.