Rak jelita grubego – rozwój choroby, objawy, diagnostyka

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących typów nowotworów. Kojarzy się on pacjentom z ciężkim przebiegiem i śmiercią. W rzeczywistości rak jelita grubego to nie wyrok. Choroba ta jest niemal w 100% wyleczalna, jeśli tylko zostanie wcześnie wykryta. Jak to zrobić? Na jaką diagnostykę udać się, jeśli podejrzewamy raka jelita grubego? Sprawdź poniżej!

Rak jelita grubego – jak rozwija się choroba?
Rak jelita grubego – jak się objawia?
Rak jelita grubego – jak wygląda diagnostyka?

Rak jelita grubego – jak rozwija się choroba?

Rak jelita grubego zaczyna się rozwijać, kiedy w okrężnicy, zgięciu esiczo-odbytnicznym oraz odbycie dochodzi do nagłego wzrostu komórek nowotworowych. Choroba ta rozwija się stopniowo. W pierwszym stadium znajdują się one jedynie w obrębie łony śluzowej jelita grubego. Następnie guz zaczyna naciekać na błonę mięśniową. W trzecim stadium pojawiają się już przerzuty do węzłów chłonnych, a w stadium czwartym także do innych narządów[1].

Rak jelita grubego – jak się objawia?

Rak jelita grubego na początku zwykle nie daje żadnych objawów. Dopiero z czasem zaczynają się pojawiać pierwsze symptomy, takie jak biegunki, wzdęcia czy zaparcia. Wraz z rozwojem choroby zaczną występować także bardziej charakterystyczne objawy, takie jak:

  • Krwawienie z odbytu
  • Zmiana rytmu wypróżnień
  • Bóle brzucha
  • Utrata masy ciała
  • Anemia
  • Osłabienie[2]

Rak jelita grubego – jak wygląda diagnostyka?

Rak jelita grubego powinien zostać rozpoznany jak najszybciej. Jeśli więc podejrzewamy u siebie chorobę, to nie powinniśmy zwlekać z wykonaniem badań. W takiej sytuacji przede wszystkim warto wykonać kolonoskopię. Jest to standard w diagnostyce raka jelita grubego, ponieważ jest to jedyne badanie, w którym lekarz może obejrzeć wnętrze jelita grubego od środka. Z łatwością może on więc potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian nowotworowych.

W diagnostyce raka jelita grubego przeprowadzić możemy także nieinwazyjny test Coloalert. Może on wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego na podstawie próbki kału. Badanie to jest więc bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Jest to świetna alternatywa dla osób, które z pewnych powodów obawiają się kolonokopii.

Rak jelita grubego – jak się go leczy?

U pacjentów z rakiem jelita grubego stosuje się leczenie chirurgiczne. Wykonywany jest u nich zabieg, podczas którego usuwa się guza nowotworowego. Czasami stosowana jest także radioterapia lub chemioterapia. Zmniejszają one rozmiar guza, dzięki czemu szanse na powodzenie zabiegu się zwiększają.


[1] https://www.testdna.pl/rak-jelita-grubego/

[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-jelita-grubego-profilaktyka