Test FIT – co to za badanie? Kiedy się je wykonuje?

Test FIT to jedno z badań, które wykonuje się w diagnostyce raka jelita grubego. Sprawdza się w nim, czy w kale znajduje się krew utajona. Jest to jeden z czynników, który świadczyć może o raku jelita grubego. Na czym polega test FIT? Co oznacza wynik badania? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

Test FIT – na czym polega badanie?
Test FIT – co oznacza wynik badania?
Test FIT a rak jelita grubego

Test FIT – na czym polega badanie?

Test FIT to badanie na obecność krwi utajonej w kale. Jest ona niewidoczna gołym okiem i świadczy o krwawieniu z przewodu pokarmowego. Obecność krwi utajonej jest objawem raka jelita grubego. Pojawia się ona u co 10 pacjenta z tym typem nowotworu. Jej wykrycie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kolonoskopii[1].

Test FIT to nieinwazyjne badanie, które przeprowadza się bez bólu. Wykonuje się na podstawie próbki kału. Pobiera się go za pomocą specjalnego aplikatora, a następnie próbkę przekazuje się do analizy.

Test FIT – co oznacza wynik badania?

Według statystyki:

  • 10% osób, u których w teście FIT wykryto obecność krwi utajonej, cierpi na raka jelita grubego
  • 20-30% osób, u których w teście FIT wykryto obecność krwi utajonej, ma zaawansowane zmiany prekursorowe, które w przyszłości mogą mieć charakter nowotworowy
  • 20% osób, u których w teście FIT wykryto obecność krwi utajonej, ma niezaawansowane zmiany prekursorowe

Dodatni wynik testu FIT powinen skłonić nas do poszerzenia diagnostyki w kierunku raka jelita grubego. Zwykle w takiej sytuacji przeprowadzana jest kolonoskopia. Jednak u większości pacjentów nie wykrywa ona żadnych zmian o charakterze nowotworowym[2]. Może ona wykryć jednak inne przypadłości, które wywołały obecność krwi utajonej. Mogą być to m.in. hemoroidy, infekcja czy zapalenie jelita grubego.

Test FIT a rak jelita grubego

Test FIT jest badaniem o bardzo wysokiej skuteczności. Jego czułość wynosi 79%, a swoistość 94%. Krew utajona w kale nie występuje u każdego chorego na raka jelita grubego. Test FIT nie może być więc jedynym badaniem przeprowadzonym podczas diagnostyki, ponieważ może ono nie wykazać nowotworu u osoby, która rzeczywiście na niego cierpi.

Oprócz testu FIT w ramach diagnostyki raka jelita grubego warto przeprowadzić także inne nieinwazyjne badanie – test Coloalert. Dzięki niemu można wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego, które nie powodują krwawienia z przewodu pokarmowego.


[1] https://pulsmedycyny.pl/test-fit-pomaga-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-zwiekszyc-zglaszalnosc-na-badania-przesiewowe-tego-nowotworu-1124157

[2] https://pulsmedycyny.pl/test-fit-pomaga-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-zwiekszyc-zglaszalnosc-na-badania-przesiewowe-tego-nowotworu-1124157