Test FIT – na czym polega? Co oznacza wynik badania?

Test FIT jest badaniem, które wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem raka jelita grubego. Może ono wykryć obecność krwi utajonej w kale, która może wskazywać na zmiany nowotworowe. Jak przeprowadza się test FIT? Co oznacza wynik badania? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Spis treści:

Po co wykonuje się test FIT?
Pozytywny wynik testu FIT a zmiany nowotworowe
Test FIT w diagnostyce raka jelita grubego

Po co wykonuje się test FIT?

Test FIT jest badaniem, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Sprawdza się w nim, czy znajduje się w nim krew utajona, będąca wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego. Jest to jeden z symptomów, które pojawić mogą się u pacjentów chorych na raka jelita grubego. Szacuje się, że krew utajoną wykrywa się u co 10 osoby z tą chorobą[1].

Próbkę do testu FIT pobrać możemy we własnym domu. Robi się to za pomocą specjalnego aplikatora. Dla pacjenta jest to całkowicie bezbolesne.

Pozytywny wynik testu FIT a zmiany nowotworowe

Test FIT może ujawnić obecność krwi utajonej w kale. U 10% pacjentów z dodatnim wynikiem tego badania potwierdza się raka jelita grubego. 20-30% z nich ma z kolei zmiany prekursorowe, z których rozwinąć może się choroba nowotworowa. U kolejnych 20% osób również wykrywane są zmiany prekursorowe, ale nie mają one zaawansowanego charakteru.

Pamiętajmy, że obecność krwi utajonej w kale wcale nie musi wiązać się z chorobą nowotworową. Musimy jednak poszerzyć diagnostykę, aby sprawdzić, czy w naszych jelitach na pewno nie rozwija się rak. W tym celu wykonać należy kolonoskopię. Może ona wykryć nie tylko raka jelita grubego, ale także inne nieprawidłowości, które doprowadziły do obecności krwi utajonej w kale. Podczas kolonoskopii rozpoznane mogą zostać m.in. hemoroidy czy różnego typu infekcje.

Test FIT w diagnostyce raka jelita grubego

Test FIT jest bardzo wiarygodnym badaniem, którego czułość szacuje się aż na 79%. Nie może być to jednak jedyne badanie, które wykonamy w diagnostyce raka jelita grubego. Nie u każdego pacjenta z tą chorobą występuje krew utajona w kale. Warto więc rozszerzyć diagnostykę.

Raka jelita grubego najczęściej diagnozuje się w trakcie kolonoskopii. Jest to jednak badanie, które okryło się bardzo złą sławą. Pacjenci unikają go jak ognia. Takim osobom polecamy nie rezygnować z diagnostyki, ponieważ możemy przez to narazić swoje zdrowie i życie. W takiej sytuacji warto przeprowadzić nieinwazyjny test na raka Coloalert. Jest on nieinwazyjny, bezbolesny, a przy tym bardzo skuteczny.


[1] https://pulsmedycyny.pl/test-fit-pomaga-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-zwiekszyc-zglaszalnosc-na-badania-przesiewowe-tego-nowotworu-1124157