Test na raka jelita grubego – diagnostyka standardowa a alternatywna

Rak jelita grubego jest chorobą podstępną, która rozwija się dość szybko. Im później zostanie ona wykryta, tym mniejsze będą szanse pacjenta na skuteczne leczenie. Test na raka jelita grubego powinniśmy wykonać więc jak najszybciej. Sprawdź, jakie masz możliwości!

Test na raka jelita grubego – kiedy warto go przeprowadzić?
Test na raka jelita grubego – standardowa diagnostyka
Test na raka jelita grubego – alternatywna diagnostyka

Test na raka jelita grubego – kiedy warto go przeprowadzić?

Rak jelita grubego jest chorobą podstępną, która rozwija się po cichu. Jej pierwsze objawy pojawiają się, dopiero gdy zmiany nowotworowe są już w dość zaawansowanym stadium rozwoju. Najczęściej jest już wtedy za późno na skuteczne leczenie.

Rocznie z rakiem jelita grubego przegrywa aż 12 000 pacjentów[1]. Jest to skutek zbyt późnego otrzymania diagnozy. Większość pacjentów przed takim losem mogło się uchronić poprzez odpowiednio wczesne wykonanie testu na raka jelita grubego. Na takie badanie udać należy się, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka lub podejrzewamy u siebie raka jelita grubego.

Test na raka jelita grubego – standardowa diagnostyka

W ramach standardowej diagnostyki raka jelita grubego wykonuje się kolonoskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki zakończonej kamerą, co pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita grubego. Dzięki temu może on wykryć guza nowotworowego oraz inne niepokojące zmiany.

Kolonoskopia jest badaniem okrytym złą sławą. Pacjenci zwykle kojarzą ją z bólem i dyskomfortem. Są to jednak błędne skojarzenia, ponieważ badanie to wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Mimo tego niewielu pacjentów zgłasza się na badanie odpowiednio wcześnie.

Test na raka jelita grubego – alternatywna diagnostyka

Kolonoskopia nie jest jedynym badaniem, w którym wykryć można raka jelita grubego. Zmiany nowotworowe rozpoznane mogą zostać także w alternatywnym badaniu Coloalert. Jest to domowy test na raka, który charakteryzuje się nieinwazyjnością oraz bezpieczeństwem. Jest on także całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Test Coloalert to niezwykle skuteczne badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[2]. Są to statystyki porównywalne do kolonoskopii. Tak wysoka skuteczność możliwa jest dzięki analizie próbki pod kątem czterech następujących składowych:

  • Stężenia ludzkiego DNA w kale
  • Obecności mutacji w genie KRAS
  • Obecności mutacji w genie BRAF
  • Obecności krwi utajonej w kale

[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.