Test na raka jelita grubego – dostępne możliwości

Diagnostyka w kierunku raka jelita grubego powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Im szybciej wykryjemy tę chorobę, tym większe będą szanse na powodzenie leczenia. Nie warto więc zwlekać. Sprawdź, jakie testy na raka jelita grubego mogą być w tym pomocne!

Spis treści:

Test na raka jelita grubego a wczesne wykrycie choroby
Kolonoskopia jako test na raka jelita grubego
Coloalert jako test na raka jelita grubego

Test na raka jelita grubego a wczesne wykrycie choroby

Rak jelita grubego jest chorobą, która rozwija się po cichu. Objawy widoczne są dopiero w końcowych stadiach rozwoju, kiedy jest już za późno na jakiekolwiek skuteczne leczenie. Tak późne postawienie diagnozy wiąże się z bardzo kiepskimi rokowaniami. W konsekwencji wielu pacjentów przegrywa z chorobą. Rocznie jest to nawet 12 000 osób[1].

Rak jelita grubego to wcale nie wyrok. Choroba ta jest w pełni wyleczalna, jeśli tylko zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Diagnostykę warto rozpocząć więc jak najszybciej. Być może wczesne wykonanie testu na raka jelita grubego uratuje Twoje życie.

Kolonoskopia jako test na raka jelita grubego

Standardem diagnostycznym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to badanie, które pozwala lekarzowi ocenić wnętrze jelita grubego pacjenta. Wykonuje się je poprzez wprowadzenie do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Pozwala to wykryć zmiany nowotworowe, ale także infekcje czy stany zapalne.

Pacjenci zwykle na kolonoskopię decydują się zbyt późno, ponieważ kojarzy im się ona z bólem. W rzeczywistości nie ma jednak takich podstaw. Kolonoskopia jest badaniem, które zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Coloalert jako test na raka jelita grubego

Kolonoskopia nie jest jedynym badaniem, które może wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego. Istnieje alternatywna opcja – domowy test na raka jelita grubego Coloalert. Jest to badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Jest ona analizowana pod kątem czterech składowych:

·         Stężenia ludzkiego DNA w kale

·         Obecności mutacji w genie KRAS

·         Obecności mutacji w genie BRAF

·         Obecności krwi utajonej w kale

Tak dokładna analiza sprawia, że test Coloalert jest bardzo wiarygodny. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[2]. Są to wyniki porównywalne do kolonoskopii. Przy tym cała procedura jest dla pacjenta bezbolesna i nieinwazyjna. Pamiętajmy jednak, że test Coloalert nie zawsze zastąpi kolonoskopię. Jest ona badaniem diagnostycznym, dlatego jej wykonanie będzie konieczne po wykryciu jakichkolwiek zmian.


Źródła:

[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.