Test na raka jelita grubego – jakie badania można wykonać?

Test na raka jelita grubego powinien zostać wykonany jak najszybciej. Dzięki temu możemy otrzymać wczesną diagnozę, a to pozwoli nam szybko wdrożyć skuteczne leczenie. Może to uratować nasze życie. Sprawdź, jakie testy na raka jelita grubego umożliwią wczesną diagnozę choroby!

Spis treści:

Testy na raka jelita grubego we wczesnej diagnostyce choroby
Kolonoskopia – standardowy test na raka jelita grubego
Coloalert – alternatywny test na raka jelita grubego

Testy na raka jelita grubego we wczesnej diagnostyce choroby

Rak jelita grubego wcale nie musi oznaczać dla pacjenta tragicznego losu. Choroba ta jest w pełni wyleczalna, jeśli tylko zostanie wcześnie wykryta. Niełatwo jest jednak zauważyć jakiekolwiek jej objawy, ponieważ rak jelita grubego rozwija się po cichu. Widoczne objawy pojawiają się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju choroby. Najczęściej jest już wtedy za późno na skuteczne leczenie.

Raka jelita grubego wykryć możemy we wczesnym stadium, kiedy jest on niemal w 100% wyleczalny. Jest to możliwe dzięki testom na raka jelita grubego, które wykrywają zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju.

Kolonoskopia – standardowy test na raka jelita grubego

Kolonoskopia jest standardowym badaniem wykonywanym w diagnostyce raka jelita grubego. W trakcie tego badania do odbytu pacjenta wprowadza się giętką rurkę zakończoną kamerą, co pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita grubego pacjenta. Dzięki temu można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego pacjenta.

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w znieczuleniu. Mimo tego wielu pacjentów się na nią nie decyduje w obawie przed bólem. W konsekwencji o ewentualnej chorobie dowiadują się oni zbyt późno.

Coloalert – alternatywny test na raka jelita grubego

Pacjenci, którzy nie chcą decydować się na kolonoskopię, mogą skorzystać z alternatywnej opcji. Jest nią nieinwazyjny test Coloalert. Jest to badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Jego wykonanie jest więc całkowicie bezbolesne. Dzięki niemu możemy wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego już we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala to na szybkie rozpoczęcie leczenia, a to może uratować nasze zdrowie i życie.

Skuteczność testu Coloalert w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego jest porównywalna do kolonoskopii. Jego czułość to 85%, a specyficzność 92%[1]. Jest to możliwe dzięki analizie próbki pod kątem aż czterech składowych:

  • Stężenia ludzkiego DNA w kale
  • Obecności mutacji w genie KRAS
  • Obecności mutacji w genie BRAF
  • Obecności krwi utajonej w kale

[1] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.