Test na raka jelita grubego – jakie badanie warto wykonać?

Test na raka jelita grubego – jakie badanie warto wykonać?

Spis treści:

Test na raka jelita grubego – dlaczego powinien zostać wykonany jak najszybciej?
Kolonoskopia – standardowy test na raka jelita grubego
Coloalert – alternatywny test na raka jelita grubego

Diagnostyka raka jelita grubego jest dość prosta. Mimo tego większość pacjentów rozpoczyna ją zbyt późno. W konsekwencji rak jelita grubego wykrywany jest za późno, a skuteczne leczenie nie jest już możliwe. Odpowiednio wczesne wykonanie testu na raka jelita grubego może pomóc nam uniknąć takiego losu. Sprawdź, jakie dokładnie badanie warto wykonać, aby wykryć tę chorobę we wczesnym stadium!

Test na raka jelita grubego – dlaczego powinien zostać wykonany jak najszybciej?

U pacjentów rak jelita grubego najczęściej diagnozowany jest dopiero w czwartym stadium rozwoju. Na tym etapie choroba ta daje już przerzuty do innych narządów. Szanse na skuteczne leczenie są więc już niewielkie. Wynoszą zaledwie kilka %. Pacjenci mają zaledwie kilka procent szans na przeżycie kolejnych pięciu lat. W konsekwencji dziennie z rakiem jelita grubego przegrywają aż 32 osoby[1].

Statystyki związane z rakiem jelita grubego są przerażające. Choroba ta jednak wcale nie musi prowadzić do śmierci. Rak jelita grubego jest w pełni wyleczalny, jeśli tylko zostanie wcześnie wykryty. Test na raka jelita grubego powinien więc zostać wykonany jak najszybciej.

Kolonoskopia – standardowy test na raka jelita grubego

Kolonoskopia to standardowe badanie wykonywane w diagnostyce raka jelita grubego. Polega ono na wprowadzenie do odbytu pacjenta giętkiej rurki, która jest zakończona kamerą. Dzięki temu lekarz może ocenić wnętrze jelita grubego pacjenta i wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.

Kolonoskopia może trwać od 15 do 40 minut. Całe badanie wykonuje się ze znieczuleniem ogólnym lub miejscowym. Mimo tego pacjenci starają się uniknąć kolonoskopii tak długo, jak tylko mogą. Obawiają się oni możliwego bólu i dyskomfortu. W konsekwencji jest ona wykonywana zbyt późno, co znacznie opóźnia proces postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia.

Coloalert – alternatywny test na raka jelita grubego

Od niedawna pacjenci mogą wykonać także alternatywny test na raka jelita grubego Coloalert. Jego skuteczność porównywalna jest do kolonoskopii. Czułość tego badania szacuje się na 85%, a specyficzność na 92%[2]. Umożliwia to wykrycie zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego już we wczesnym etapie rozwoju. Do przeprowadzenia testu Coloalert potrzebna jest jedynie próbka kału. Pobierzemy ją we własnej łazience za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego, który otrzymamy od laboratorium.


[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.