Test na raka jelita grubego – kiedy warto go wykonać?

Test na raka jelita grubego – kiedy warto go wykonać?

Rak jelita grubego jest chorobą w 100% wyleczalną, jeśli wykryje się go we wczesnym stadium rozwoju. Im później postawiona zostanie diagnoza, tym rokowania pacjenta będą gorsze. Diagnostykę należy więc rozpocząć jak najszybciej. Może to uratować nam zdrowie i życie. Sprawdź, kiedy dokładnie warto wykonać test na raka jelita grubego!

Spis treści:

Wczesne wykonanie testu na raka jelita grubego może uratować życie
Standardowy test na raka jelita grubego – kolonoskopia
Domowy test na raka jelita grubego – Coloalert

Wczesne wykonanie testu na raka jelita grubego może uratować życie

Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się w czterech stadiach. Z każdym kolejnym stadium szanse pacjenta na skuteczne leczenie maleją. W przypadku zdiagnozowania choroby w ostatnim stadium szanse na przeżycie kolejnych pięciu lat wynoszą zaledwie kilka procent. Niestety większość chorych swoją diagnozę otrzymuje zbyt późno. W konsekwencji codziennie z rakiem jelita grubego przegrywają nawet 32 osoby[1].

Rak jelita grubego nie oznacza śmierci. Wczesne wykrycie tej choroby daje pacjentowi niemal 100% szans na przeżycie kolejnych pięciu lat. Wszystko zależne jest od momentu rozpoczęcia diagnostyki. Test na raka jelita grubego powinniśmy wykonać więc jak najszybciej.

Standardowy test na raka jelita grubego – kolonoskopia

W diagnostyce raka jelita grubego standardowo wykonuje się kolonoskopię. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wnętrze jelita grubego poprzez wprowadzenie do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Czasem wprowadzane są także dodatkowe narzędzia np. w celu pobrania wycinka do dalszych badań.

Kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Badanie jest więc niemal bezbolesne. Mimo tego kolonoskopia nie należy do najbardziej komfortowych badań, dlatego pacjenci wolą jej unikać. Wielu z nich odwleka jej wykonanie tak długo, jak tylko to możliwe. W taki sposób opóźniają proces postawienia diagnozy i zmniejszają swoje szanse na wyleczenie raka jelita grubego.

Domowy test na raka jelita grubego – Coloalert

Kolonoskopia nie jest już jedynym badaniem, w którym możemy wykryć raka jelita grubego. Zmiany nowotworowe wykryć możemy także w domowym teście na raka jelita grubego Coloalert. Jest to badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Pobrać możemy ją we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowe.

Test na raka jelita grubego Coloalert jest bardzo skuteczny w wykrywaniu zmian nowotworowych. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92%[2]. Jego wiarygodność jest więc porównywalna do kolonoskopii.


Źródła:

[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/

[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.