Test na raka jelita grubego – dostępne możliwości
Test na raka jelita grubego powinien zostać wykonany jak najszybciej. Im szybciej przeprowadzimy badanie, tym wcześniej otrzymamy diagnozę. W konsekwencji nasze rokowania będą lepsze. Przeczytaj, jaki test na raka jelita grubego powinieneś wykonać, jeśli podejrzewasz u siebie chorobę!
Spis treści:
Test na raka jelita grubego – kiedy wykonać?
Test na raka jelita grubego – kolonoskopia
Test na raka jelita grubego – ColoAlert
Test na raka jelita grubego – kiedy wykonać?
Kiedy wykonać test na raka jelita grubego? Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej. W przypadku tej choroby kluczowe jest jak najwcześniejsze otrzymanie diagnozy. Im szybciej zostanie ona postawiona, tym większe będą nasze szanse na skuteczne leczenie. Test na raka jelita grubego warto więc wykonać jak najszybciej.
Rak jelita grubego rozwija się po cichu. W konsekwencji większość pacjentów rozpoczyna diagnostykę zbyt późno. Choroba jest więc rozpoznawana już w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy rokowania nie są najlepsze. W konsekwencji rocznie z rakiem jelita grubego przegrywa aż 12 000 osób[1].
Test na raka jelita grubego – kolonoskopia
Standardowo wykonywanym testem na raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to badanie, które pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza jelita grubego pacjenta. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do jego odbytu giętkiej rurki zakończonej kamerą. Umożliwia to lekarzowi jednoznaczne zidentyfikowanie zmian nowotworowych lub innych nieprawidłowości.
Niestety kolonoskopia nie jest badaniem, na które pacjenci udają się zbyt chętnie. Większości z nich kojarzy się ono z bólem. Tak naprawdę nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdą. Kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, dlatego badanie nie jest bolesne dla pacjenta.
Test na raka jelita grubego – ColoAlert
Pacjenci, którzy obawiają się kolonoskopii, mogą zdecydować się na alternatywny test na raka jelita grubego ColoAlert. Jest to badanie równie skuteczne w wykrywaniu zmian nowotworowych, a przy tym dla pacjenta jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Szacuje się, że czułość tego testu wynosi 85%, a specyficzność aż 92%[2]. Dzięki temu możemy wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego już we wczesnym stadium rozwoju.
Próbką do testu ColoAlert jest kał. Pobrać możemy ją we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowe dla pacjenta. Taką próbkę należy dostarczyć do analizy, a jej wynik otrzymamy w ciągu 12 dni roboczych. Pozwoli nam to jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian nowotworowych.
[1] https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/[2] Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.