Test FIT – co to za badanie?

Test FIT to test na obecność krwi utajonej w kale. Jest to jedno z badań wykonywanych w diagnostyce raka jelita grubego. Dzięki niemu wykryć możemy zmiany nowotworowe. Sprawdź, na czym dokładnie polega test FIT i jaka jest jego skuteczność w wykrywaniu raka jelita grubego!

Spis treści:

Test FIT – co to za badanie?
Test FIT – na czym polega?
Test FIT – co oznacza wynik?
Test FIT w diagnostyce raka jelita grubego

Test FIT – co to za badanie?

Test FIT jest badaniem, które wykrywa w stolcu utajoną krew, czyli niewidoczną gołym okiem. Świadczy ona o krwawieniu z przewodu pokarmowego. Jest to jeden z objawów nowotworu jelita grubego, który występuje u co 10 osoby. Wykrycie krwi utajonej w stolcu jest więc wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii[1].

Test FIT nie może być jedynym badaniem przeprowadzonym w diagnostyce raka jelita grubego. Nie u każdego chorego w kale występuje krew utajona. Warto więc wykonać także badanie genetyczne, które oprócz krwi utajonej w kale może wykryć DNA świadczące o zmianach nowotworowych.

Test FIT – na czym polega?

Test FIT jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Do jego przeprowadzenia wystarczy próbka kału, którą pobiera się za pomocą specjalnego aplikatora. Następnie przekazywana jest ona do analizy.

Test FIT – co oznacza wynik?

Wykrycie krwi utajonej w kale powinno skłonić pacjenta do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ:

  • 10% osób z dodatnim wynikiem testu FIT cierpi na raka jelita grubego
  • 20-30% osób z dodatnim wynikiem testu FIT ma zaawansowane zmiany prekursorowe, które w przyszłości mogą mieć charakter nowotworowy
  • 20% osób z dodatnim wynikiem testu FIT ma niezaawansowane zmiany prekursorowe

Pamiętajmy, że dodatni wynik testu FIT nie musi wcale oznaczać raka. U około 20% pacjentów kolonoskopia nie wykrywa żadnych zmian o charakterze nowotworowym[2]. Może jednak wykryć inne nieprawidłowości, takie jak zapalenie jelita grubego, infekcję czy hemoroidy. Również są to niebezpieczne stany, które powinny być jak najszybciej zdiagnozowane.

Test FIT w diagnostyce raka jelita grubego

Według badań czułość testu FIT w wykrywaniu raka jelita grubego wynosi 79%, a swoistość 94%. Jest więc on badaniem o dość wysokiej skuteczności. Musimy jednak pamiętać, że krwawienie nie występuje w każdym przypadku. Test FIT może więc nie wykazać nic u osoby, która w rzeczywistości cierpi na nowotwór. Warto więc wykonać także inne badania, takie jak nieinwazyjny test Coloalert. Dzięki niemu wykryć możemy nie tylko krew utajoną w kale, ale także inne nieprawidłowości wskazujące na raka jelita grubego.


[1] https://pulsmedycyny.pl/test-fit-pomaga-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-zwiekszyc-zglaszalnosc-na-badania-przesiewowe-tego-nowotworu-1124157

[2] https://pulsmedycyny.pl/test-fit-pomaga-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-zwiekszyc-zglaszalnosc-na-badania-przesiewowe-tego-nowotworu-1124157